https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Pohjalaiset teollisuuden pk-yritykset nojaavat tuotteisiin – palvelubisnes vielä pientä

Vaasan yliopiston ja Muotoilukeskus MUOVAn juuri julkaistun tutkimuksen mukaan pienten ja keskisuurten pohjalaisten teollisuusyritysten tulevaisuuden suunnitelmissa on kasvattaa palveluliiketoimintaa, mutta kehittämisen käytännöt ovat vielä alussa.

Anne_Baltzar_web-640x427

– Tutkimuksessa ilmeni, että pohjalaiset valmistavan teollisuuden pk-yritykset ansaitsevat liikevaihtonsa tuotteiden ja teknologian myynnistä, usein korkealla räätälöinnillä varustettuna. Liiketoiminnan ansaintamallit eivät perustu merkittävästi palveluihin, vaikka yleinen kehitysmyönteisyys aihetta kohtaan onkin merkittävä piirre, sanoo logististen järjestelmien professori Petri Helo Vaasan yliopistosta.

Helon mukaan yrityksissä osataan tunnistaa digitalisaation mahdollisuuksia, vaikka kehitysresursseja ei välttämättä asioiden valmiiksisaattamiseen olekaan.

Uusi tutkimusraportti koostaa yhteen tulokset yrityshaastatteluista, jotka toteutettiin osana Digikasvu-projektia. Muovan ja Vaasan yliopiston yhteinen Digikasvu-projekti aikoo hyödyntää tutkimuksen tuloksia työkalupakin ja koulutusohjelman kehittämisessä, joilla tuetaan teollisten pk-yritysten digitalisaatiota ja palvelullistamista.

– Digitalisaatio on rakenteellisia muutoksia mahdollistava työkalu, joka on syytä ottaa myös pienten ja keskisuurten yritysten strategiatyökalupakkiin, sanoo professori Helo.

Digikasvu-hanketta rahoittavat Euroopan sosiaalirahasto ESR, Pohjanmaan ELY-keskus, Vaasan yliopisto, Vaasan ammattikorkeakoulu sekä VASEK. Projekti käynnistyi toukokuussa 2017 ja se jatkuu vuoden 2019 loppuun saakka. Vaasan yliopistolta hankkeessa mukana ovat professori Helo ja strategisen johtamisen professori Marko Kohtamäki tutkimustiimeineen.

Linkki tutkimusraporttiin: Teolliset palvelut Pohjanmaalla. Palveluliiketoiminnan ja palvelukehittämisen tila valmistavassa teollisuudessa, toim. Miia Lammi. MUOVA tutkimusraportteja 1/2018.

Uusimmat artikkelit

Olkiluodon vuosihuollot on tehty - löytyi myös kehitettävää

Olkiluodon vuosihuollot ovat tämän vuoden osalta ohi. Ne päättyivät 24. kesäkuuta kello 22.06, kun Olkiluoto 2 -laitosyksikkö kytkettiin valtakunnan verkkoon.

25.6.2025 | Alan Uutiset

Konwell osti Energytech Finlandin

Konwell tarjoaa teollisuuden höyry- ja energiakaasujärjestelmien palveluita sekä tuote- ja järjestelmäratkaisuja. Energytech Finland on erikoistunut teollisuuden energiajärjestelmien toimituksiin, valvontaan, huoltoon ja asennuksiin.

Työturvallisuusrikoksesta ja ympäristön törkeästä turmelemisesta ehdollista vankeutta

Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeus tuomitsi kauhavalaisen yrityksen törkeästä ympäristön turmelemisesta ja työturvallisuusrikoksesta yhteisösakkoon ja rikoshyödyn menettämiseen. Laiminlyönnit paljastuivat työsuojelutarkastuksessa.

HSY uusi laitos jalostaa biojätteen lannoitteeksi pelloille

Biojätteen käsittelyssä siirrytään tehokkaampaan tapaan hyödyntää pääkaupunkiseudulla ja Kirkkonummella kerättyä biojätettä.

Aalto-yliopistosta valmistuu avoimen automaation osaajia

"Oppiminen on sujunut parhaiten silloin, kun opiskelijoilla ei ole ennakko-oletuksia oikeasta tai väärästä tavasta tehdä automaatiota," tekniikan professori Valeriy Vyatkin toteaa. 

Rail Baltica -ratatyömaalla hyödynnetään suomalaista 3D-koneohjausjärjestelmää

Täysin digitalisoidussa mallipohjaisessa rakentamisessa työtä voivat tehdä yhdessä reaaliaikaisesti infrasuunnittelija, työkoneenkuljettaja, työmaapäällikkö ja projektinjohto.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.