https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

SKF toimittaa suurimman tiivistetyn pallomaisen rullalaakerinsa perulaiselle asiakkaalle

SKF:n Göteborgin tehdas on valmistanut yhtiön tähän mennessä suurimman tiivistetyn pallomaisen rullalaakerin (SRB). Rullalaakeri on 50 prosenttia suurempi ja kolme kertaa painavampi kuin edellinen suurin SKF:n tiivistetty SRB.

Largest-bearing3

Kolme tonnia painava 241/900 tiivistetty SRB on menossa Polysius Polycom 8 telapuristimeen suuressa perulaisessa kuparikaivoksessa. Mitoiltaan se vastaa SKF:n vakiomallista tiivistämätöntä versiota, sisähalkaisija (reikä) 900 mm, ulkohalkaisija 1 420 mm ja leveys 515 mm. Itse tiiviste käsittää kumilla päällystetyn teräslevyn, jonka profiili ja ominaisuudet ovat samat kuin nykyisissä SKF:n tiivistetyissä SRB-laakereissa. 
Asiakkaan tiivistetty SRB asennetaan äärimmäisen pölyisiin olosuhteisiin, joissa esiintyy erittäin hienoa kivipölyä johtuen sekä aavikkosijainnista että murskainprosesseista, jotka muodostavat suuren likaantumisriskin. Telapuristin on raskaasti kuormitettu laite (C/P 2–3), johon kohdistuu pääosin säteiskuormia, mutta myös toistuvasti iskukuormia. Yhdistettynä sijaintipaikan suureen epäpuhtauksien määrään laakerin ennenaikainen vikaantuminen on merkittävä riski. Räätälöidyn tiivisteen tarkoituksena on vähintään kaksinkertaistaa laakerin käyttöikä vähentämällä laakerin likaantumista. 
Tämän kokoluokan SRB:n tiivisteen varsinainen tehokkuus käy ilmi vasta asiakkaan käyttäessä sitä, mutta pienemmissä laakereissa käytetyt samanmalliset tiivisteet ovat vähintään tuplanneet käyttöiän verrattuna tiivistämättömään laakeriin. Tiivistämättömään laakerin verrattuna jopa kaksin- tai viisinkertaiseksia käyttöikiä on saavutettavissa käytettäessä SKF:n Three-Barrier-laakerinsuojausratkaisua, joka käsittää SKF:n ensiluokkaisen tiivistetyn SRB:n suljettuna tiivistettyyn laakeripesään, joka sisältää suojarasvaa. 
SRB:n on suunnitellut ja valmistanut tiiviissä noin kuuden kuukauden aikataulussa tiimi, jota johti Daniel Ortega - Project Manager, Business Development. 

www.skf.fi

Uusimmat artikkelit

Olkiluodon vuosihuollot on tehty - löytyi myös kehitettävää

Olkiluodon vuosihuollot ovat tämän vuoden osalta ohi. Ne päättyivät 24. kesäkuuta kello 22.06, kun Olkiluoto 2 -laitosyksikkö kytkettiin valtakunnan verkkoon.

25.6.2025 | Alan Uutiset

Konwell osti Energytech Finlandin

Konwell tarjoaa teollisuuden höyry- ja energiakaasujärjestelmien palveluita sekä tuote- ja järjestelmäratkaisuja. Energytech Finland on erikoistunut teollisuuden energiajärjestelmien toimituksiin, valvontaan, huoltoon ja asennuksiin.

Työturvallisuusrikoksesta ja ympäristön törkeästä turmelemisesta ehdollista vankeutta

Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeus tuomitsi kauhavalaisen yrityksen törkeästä ympäristön turmelemisesta ja työturvallisuusrikoksesta yhteisösakkoon ja rikoshyödyn menettämiseen. Laiminlyönnit paljastuivat työsuojelutarkastuksessa.

HSY uusi laitos jalostaa biojätteen lannoitteeksi pelloille

Biojätteen käsittelyssä siirrytään tehokkaampaan tapaan hyödyntää pääkaupunkiseudulla ja Kirkkonummella kerättyä biojätettä.

Aalto-yliopistosta valmistuu avoimen automaation osaajia

"Oppiminen on sujunut parhaiten silloin, kun opiskelijoilla ei ole ennakko-oletuksia oikeasta tai väärästä tavasta tehdä automaatiota," tekniikan professori Valeriy Vyatkin toteaa. 

Rail Baltica -ratatyömaalla hyödynnetään suomalaista 3D-koneohjausjärjestelmää

Täysin digitalisoidussa mallipohjaisessa rakentamisessa työtä voivat tehdä yhdessä reaaliaikaisesti infrasuunnittelija, työkoneenkuljettaja, työmaapäällikkö ja projektinjohto.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.