https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Yhdysvaltalainen Wing aloittaa drone-kuljetukset pääkaupunkiseudulla ensi keväänä

Yhdysvaltalaisyhtiö Wing kertoo aloittavansa tavarakuljetukset droneilla eli kauko-ohjatuilla ilma-aluksilla Helsingin seudulla ensi keväänä. Pääkaupunkiseudusta tulee Wingin ensimmäinen toiminta-alue Euroopassa.

finland-3

- Suomella on maailmalla edelläkävijän maine: uusimmat teknologiat otetaan käyttöön aina ensimmäisten joukossa. Teknologisen edelläkävijyyden lisäksi meitä kiinnostaa Suomen haastava ilmasto. Jos drone-toimituksemme onnistuvat täällä, ne onnistuvat missä tahansa, Wingin toimitusjohtaja James Ryan Burgess kertoi Slush-tapahtumassa Helsingissä.

Wing on X moonshot factorysta (aiemmin Google X) kesällä 2018 itsenäistynyt yritys, jonka tavoitteena on mullistaa tavaroiden liikkuminen paikasta toiseen. Viimeiset kuusi vuotta yhtiö on kehittänyt miehittämättömiä, kauko-ohjattavia ilma-aluksia – droneja – sekä navigaatiojärjestelmää, joiden avulla ruokaa, lääkkeitä ja muita tarvikkeita voidaan liikuttaa paikasta toiseen vain minuuttien kuluessa tilauksesta.

- Drone-kuljetus on nopeampi, ympäristöystävällisempi ja turvallisempi tavaroiden kuljetusmuoto verrattuna maakuljetuksiin. Drone-kuljetukset auttavat myös vähentämään liikenteen päästöjä ja ruuhkia kaupungeissa.

Nina Garlo-Melkas

Uusimmat artikkelit

8.5.2025 | Alan Uutiset

Teknologiateollisuus: “Vapautuksen päivä” käänsi hyvin alkaneen vuoden valtavaksi epävarmuudeksi

Teknologiateollisuuden uusien tilausten arvo parani alkuvuonna vuodentakaiseen nähden ja tarjouspyyntökyselyn saldoluku nousi positiiviseksi ensimmäisen kerran yli kahteen vuoteen. Jäsenille tehty kysely kertoo kuitenkin suuresta epävarmuudesta. Donald Trumpin toimet ovat hidastaneet investointipäätöksiä. 

Suomen ja Viron välisen EstLink 2 -yhteyden korjaustyöt alkavat toukokuussa

Merenpohjaan asennetaan uutta kaapelia noin kilometrin verran. Sähkönsiirtoyhteyden odotetaan palaavan kaupalliseen käyttöön heinäkuun puolivälissä.

Kemikaalit aiheuttavat paljon vakavia työtapaturmia – laiminlyönnit voivat johtaa rikosseuraamuksiin

”Työpaikoilla käytetään paljon vaarallisia kemikaaleja huolimattomasti. Valitettavasti monet työnantajat eivät tunnista kemiallisten tekijöiden aiheuttamaa vaaraa omalla työpaikallaan”, työsuojelutarkastaja Mikko Järvenreuna toteaa.

Gasumin biokaasu pienentää Metsä Groupin valmistaman kartongin hiilijalanjälkeä

Vähäpäästöisiä kartonkeja haluavat asiakkaat ovat tyypillisesti suuria toimijoita, joilla on tiukat kestävyystavoitteet.

Olkiluoto 2 palaa sähköntuotantoon vasta toukokuussa

Olkiluoto 2 -laitosyksikön sähköntuotanto keskeytettiin tiistaina 15. huhtikuuta turbiinilaitoksen generaattorilla havaitun kosteuden nousun vuoksi. OL2:n generaattorin roottori vaihdetaan vararoottoriin.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.

30.1.2025 | Tutkimus ja koulutus

VTT:n uusi valmennusohjelma auttaa suomalaisyrityksiä puolustusteollisuuden markkinoille

VTT käynnistää maksuttoman valmennusohjelman kaksikäyttöteknologiasta. Puolustusmarkkinat kiinnostavat, mutta yritysten on vaikea tunnistaa osaamista. Siviiliteknologiakin voi soveltua puolustuskäyttöön.