https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Alan Uutiset | 15.4.2021

Konecranesilta 28 konttinosturia Georgia Ports Authoritylle

Georgia Ports Authority (GPA) on tilannut 20 ekotehokasta Konecranesin kumipyöräkonttinosturia (RTG) ja 8 Konecranesin satamanosturia (STS) Savannahin satamaan Yhdysvaltoihin. Satamanostureista kuusi tulevat olemaan suurimpia Konecranesin tähän mennessä valmistamia. RTG-tilaus kirjattiin vuoden 2021 ensimmäisellä vuosineljänneksellä ja STS-tilaus vuoden 2020 neljännellä vuosineljänneksellä.

Georgia-Port-Authority_1

GPA teki tilauksen valmistautuessaan palvelemaan maailman suurimpia konttialuksia, kuten HMM Algeciras -luokan ja Maerskin Triple-E-luokan aluksia, joiden kapasiteetti on vähintään 24 000 TEU. Tämä tarkoittaa että aluksissa voidaan kuljettaa 24 000 joko 20 tai 40 jalan kokoista konttia. STS-nosturit toimitetaan kahdessa erässä, joista ensimmäinen kesäkuussa 2023 ja toinen lokakuussa 2023. Dieselsähköiset RTG-nosturit toimitetaan neljässä viiden nosturin erässä vuosina 2021–2022.

- GPA valmistautuu aina maailmankaupan seuraavaan kehitysvaiheeseen. Tilatut uudet, suorituskykyiset ja pitkäikäiset STS-nosturit ovat osa Big Ship / Big Berth -ohjelmaa. Uusista nostureista kuusi ovat erittäin suurikokoisia, mikä mahdollistaa New-Panamxin konttialusten palvelemisen. Ne pääsevät meille asti Savannahin laivaväylän viimeisen osan ruoppauksen myötä, joka valmistuu vuoden 2021 lopulla, GPA:n toimitusjohtaja Griff Lynch sanoo.

- Konecranes on tehnyt yhteistyötä GPA:n kanssa 1990-luvun alkupuolelta asti. Olemme aina työskennelleet heidän kanssaan tiiviisti parantaaksemme tehokkuutta ja pysyäksemme edellä alan trendejä. Tämän päivän ilmoitus edustaa yhteistyömme uusinta vaihetta. Uusista satamanostureista kuusi tulevat olemaan suurimmat Konecranesin tähän mennessä valmistamat, ja uudet RTG:t auttavat GPA:ta saavuttamaan kasvu- ja suorituskykytavoitteensa, Konecranes Satamaratkaisujen johtaja Mika Mahlberg sanoo.

Kun Konecranesin uudet STS-nosturit otetaan käyttöön, Konecranes on toimittanut GPA:lle Savannahin satamaan vuoden 1990 jälkeen 45 STS-nosturia. GPA:lla on myös suuri Konecranesin RTG-nostureiden kalusto. Kun uusimmat 20 RTG-nosturia on toimitettu ja otettu käyttöön, GPA:n käytössä on 201 Konecranesin RTG-nosturin kalusto.

Vahva keskittyminen asiakkaisiin sekä sitoutuminen liiketoiminnan kasvuun ja jatkuvaan parantamiseen tekevät Konecranesista nostolaitealan johtajan. Tätä tukevat investoinnit digitalisaatioon ja teknologiaan sekä työmme materiaalivirtojen tehostamiseksi ratkaisuilla, jotka vähentävät hiilidioksidipäästöjä ja edistävät kiertotaloutta ja turvallisuutta.

Uusimmat artikkelit

21.2.2025 | Alan Uutiset

Wärtsilä asettaa toimitusketjuillensa päästötavoitteet

Wärtsilä sitoutuu vähentämään suorien toimittajiensa kasvihuonekaasupäästöjä neljänneksellä vuoteen 2030 mennessä. 

Valmet korvaa automaatiojärjestelmän KSS Energian vesivoimalaitoksella Kouvolassa

Uusi järjestelmä korvaa vanhan, elinkaarensa päähän tulleen automaation ja parantaa merkittävästi laitoksen käyttövarmuutta.

12.2.2025 | Kumppaniartikkeli

Kestävää teollisuuden kunnossapitoa: Kustannussäästöjä ja ympäristöetuja Lubehousen luotettavuuskeskeisellä voiteluhuollolla

Lubehouse vie teollisuuden kunnossapidon uudelle tasolle luotettavuuskeskeisellä voiteluhuollolla. Ennakoivalla huoltostrategialla vältetään turhat seisokit ja ylimääräiset huoltokierrokset, samalla kun ympäristövaikutukset ja kustannukset pienenevät. Lue, kuinka RCL-menetelmä voi kehittää teollisuuden kunnossapitoa, tukea vastuullisuustavoitteita ja lisätä kilpailuetua.

EstLink 2 -sähkönsiirtoyhteyden korjaustöihin valmistaudutaan merellä

EstLink 2 -sähkönsiirtoyhteyden korjaustöiden valmistelu etenee. Seuraavien viikkojen aikana merellä tehdään korjauksen esitöitä. Yhteyden oletetaan olevan jälleen käytössä elokuun alussa.

30.1.2025 | Tutkimus ja koulutus

VTT:n uusi valmennusohjelma auttaa suomalaisyrityksiä puolustusteollisuuden markkinoille

VTT käynnistää maksuttoman valmennusohjelman kaksikäyttöteknologiasta. Puolustusmarkkinat kiinnostavat, mutta yritysten on vaikea tunnistaa osaamista. Siviiliteknologiakin voi soveltua puolustuskäyttöön.

Vakava työtapaturma johti korvauksiin – alihankintasopimus ei vapauttanut vastuista

Hovioikeus piti voimassa tuomiot työturvallisuusrikoksesta. Tamperelaisen jätealan yrityksen toimitusjohtaja että työnjohtaja saivat sakkotuomiot, ja yritys tuomittiin yhteisösakkoon.

Vesilaitosyhdistyksen Kalkkikivialkalointiopas on päivitetty ajantasalle

Päivitettyyn oppaaseen on kerätty käyttökokemuksia vedenkäsittelylaitoksilta ja uutta tietoa muun muassa kalkkikivialkaloinnin hiilijalanjälkeen, huoltovarmuuteen ja turvallisuuteen liittyen.