https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Alan Uutiset | 13.5.2020

Swedbank Economic Outlook: Suomen talous sukeltaa, myöskään Ruotsin talous ei säästy

Koronapandemia vie useimmat maailman maat taantumaan. Suomen talous sukeltaa tänä vuonna 6 prosenttia ja Ruotsin 5 prosentin, mutta työttömyys nousee Ruotsissa korkeammalle, vaikka talouden sulkutoimenpiteet eivät ole yhtä laajoja kuin monissa muissa maissa. Näin todetaan Swedbank Economic Outlook-raportissa.

elco

Ennennäkemättömistä kriisipaketeista huolimatta globaali BKT laskee tänä vuonna lähes 4 prosenttia. Ennusteessa oletetaan, että useissa maissa nyt alkanut rajoitusten lieventäminen ei aiheuta merkittäviä takaiskuja. Toipuminen on kuitenkin hidasta ja useiden rajoitusten odotetaan pysyvän voimassa suurimman osan vuotta. Lisäksi kotitalouksien sekä yritysten odotetaan jatkavan varovaisuuttaan, ja joitakin tuotantoja on vaikea aloittaa nopeasti.

- Kriisi tulee olemaan syvempi ja pidempi kuin mitä odotimme maaliskuussa, sanoo Swedbankin pääekonomisti Heidi Schauman.

Ruotsi ei ole säästynyt löyhemmistä säännöistä huolimatta

Ruotsissa jotkut toimialat, kuten hotellit ja ravintolat, näyttävät menestyvän hiukan paremmin kuin muissa Pohjoismaissa, mikä heijastaa lievempiä rajoituksia.

- Mutta kaiken kaikkiaan emme näe, että Ruotsi tulee pärjäämään paremmin kuin muut Pohjoismaat. Ruotsin vienti on hyvin riippuvainen maailmankaupasta, ihan niin kuin Suomenkin. Lisäksi Ruotsin hallituksen kriisinhallintatoimenpiteet ovat olleet myöhässä ja usein vähemmän anteliaita kuin useissa naapurimaissa vahvasta julkisesta taloudesta huolimatta, Heidi Schauman sanoo.

Suomen talous sukeltaa 6 prosenttia, yhtä paljon kuin Norjan, ja enemmän kuin Ruotsin vuonna 2020. Suomen vienti vähenee lähes 10 prosenttia, kun maailmankauppa laskee nopeasti. Vakiintunut lomautusjärjestelmä kuitenkin suojaa Suomen työmarkkinoita laajoilta irtisanomisilta. Tämä perustuu oletukseen, että talouden avautuminen jatkuu.

Talouspolitiikka - kriisinhallinnasta elvytyspolitiikkaan

Suomen hallitus on vastannut kriisiin laajoilla tukitoimenpiteillä. Julkisen velan odotetaan kasvavan 59 prosentista 69 prosenttiin jo vuonna 2020, ja jatkavan kasvuaan sen jälkeen.

- Finanssipolitiikan jatkuva tuki on tärkeää. Toistaiseksi toimenpiteillä on ollut puolustava luonne työpaikkojen ja yritysten suojelemiseksi, mutta suunnittelua tarvitaan jo seuraavaan vaiheeseen - elvytykseen, Schauman sanoo.

Tähän mennessä EKP on tukenut taloutta muun muassa joukkovelkakirjaostoilla ja rahoitusoperaatioilla, jotka ovat laskeneet korkoja ja parantaneet markkinoiden likviditeettiä. Odotamme, että EKP, kuten Pohjoismaiden keskuspankit, toimii aktiivisesti markkinoilla vielä pitkään eteenpäin vastaavilla toimenpiteillä. Talletuskoron odotetaan kuitenkin pysyvän -0,5 prosentissa lisästimulaatioista huolimatta.

Uusimmat artikkelit

Olkiluodon vuosihuollot on tehty - löytyi myös kehitettävää

Olkiluodon vuosihuollot ovat tämän vuoden osalta ohi. Ne päättyivät 24. kesäkuuta kello 22.06, kun Olkiluoto 2 -laitosyksikkö kytkettiin valtakunnan verkkoon.

25.6.2025 | Alan Uutiset

Konwell osti Energytech Finlandin

Konwell tarjoaa teollisuuden höyry- ja energiakaasujärjestelmien palveluita sekä tuote- ja järjestelmäratkaisuja. Energytech Finland on erikoistunut teollisuuden energiajärjestelmien toimituksiin, valvontaan, huoltoon ja asennuksiin.

Työturvallisuusrikoksesta ja ympäristön törkeästä turmelemisesta ehdollista vankeutta

Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeus tuomitsi kauhavalaisen yrityksen törkeästä ympäristön turmelemisesta ja työturvallisuusrikoksesta yhteisösakkoon ja rikoshyödyn menettämiseen. Laiminlyönnit paljastuivat työsuojelutarkastuksessa.

HSY uusi laitos jalostaa biojätteen lannoitteeksi pelloille

Biojätteen käsittelyssä siirrytään tehokkaampaan tapaan hyödyntää pääkaupunkiseudulla ja Kirkkonummella kerättyä biojätettä.

Aalto-yliopistosta valmistuu avoimen automaation osaajia

"Oppiminen on sujunut parhaiten silloin, kun opiskelijoilla ei ole ennakko-oletuksia oikeasta tai väärästä tavasta tehdä automaatiota," tekniikan professori Valeriy Vyatkin toteaa. 

Rail Baltica -ratatyömaalla hyödynnetään suomalaista 3D-koneohjausjärjestelmää

Täysin digitalisoidussa mallipohjaisessa rakentamisessa työtä voivat tehdä yhdessä reaaliaikaisesti infrasuunnittelija, työkoneenkuljettaja, työmaapäällikkö ja projektinjohto.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.