https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Alan Uutiset | 25.3.2022

Malminetsinnän investoinnit pysyivät viime vuonna samalla tasolla kuin vuonna 2020

Malminetsinnän investoinnit pysyivät viime vuonna samalla tasolla kuin vuonna 2020, selviää Turvallisuus- ja kemikaaliviraston (Tukes) kokoamista malminetsinnän ja kaivostoiminnan tilastoista. Sen sijaan kaivostoiminnan investoinnit laskivat.

mine

Malminetsintälupa antaa oikeuden tehdä malminetsintätutkimuksia omalla ja toisen maalla ja etuoikeuden mahdollisen esiintymän hyödyntämiselle. Malminetsintäluvista suurin osa on Lapin alueella (72 prosenttia). Malminetsintälupahakemuksia jätettiin Tukesille lähes kaksinkertainen määrä edelliseen vuoteen verrattuna eli  yhteensä 219. Kasvua kiihdytti koronapandemian aiheuttama metallien maailman markkinahintojen nousu ja pitkään jatkunut yleinen kiinnostavuus Suomeen kaivosinvestointien kohdealueena. 

Malminetsinnän investoinnit Suomessa olivat noin 68,5 miljoonaa euroa vuonna 2021 (2020: noin 68 milj. euroa). Investoinnit ovat pysyneet samalla tasolla jo useita vuosia.

Kaivosten lukumäärä pysyi samalla tasolla

Suomessa toimi 44 kaivosta vuonna 2021. Kaivostoiminnan investoinnit laskivat 311 miljoonaan euroon, mutta ovat edelleen korkealla tasolla (2020: 392 milj. euroa). Merkittävimmät investoinnit tehtiin Sodankylän Kevitsan, Kemin ja Kittilän kaivoksiin. Kaivosten kokonaislouhinta oli 115,5 miljoonaa tonnia ja pysyi samalla tasolla kuin edellisenä vuonna. Kolme suurinta kaivosta (Terrafame, Kevitsa, Siilinjärvi) tuottivat 85 prosenttia kokonaislouhinnasta.

Kaivoslaki uudistuu

Kaivoslaki on uudistumassa ja lausuntokierros esityksestä uudeksi laiksi on parhaillaan käynnissä. Uudistusta on valmisteltu työ- ja elinkeinoministeriössä yhdessä sidosryhmien kanssa. Myös Tukes on osallistunut uuden lain valmisteluun. Kaivoslakiin ehdotetuista muutoksista voi jättää lausuntoja 12.4.2022 saakka Lausuntopalvelu.fissä.

Taustatietoa tilastosta

Tukes on kaivoslaissa tarkoitettu kaivosviranomainen, joka valvoo lain noudattamista ja hoitaa kaivoslaissa säädetyt tehtävät. Tukes valvoo lupaehtojen noudattamista ja tekee tarkastuksia malminetsintäalueille ja kaivoksiin.

Tilastokatsaus perustuu yhtiöiltä saatuihin raportteihin ja Tukesin keräämiin tietoihin. Nyt julkaistuissa tilastoissa ei vielä näy Venäjän Ukrainassa aloittaman hyökkäyksen ja Venäjään kohdistettujen pakotteiden mahdollinen vaikutus malminetsintään ja kaivostoimintaan.

Uusimmat artikkelit

21.2.2025 | Alan Uutiset

Wärtsilä asettaa toimitusketjuillensa päästötavoitteet

Wärtsilä sitoutuu vähentämään suorien toimittajiensa kasvihuonekaasupäästöjä neljänneksellä vuoteen 2030 mennessä. 

Valmet korvaa automaatiojärjestelmän KSS Energian vesivoimalaitoksella Kouvolassa

Uusi järjestelmä korvaa vanhan, elinkaarensa päähän tulleen automaation ja parantaa merkittävästi laitoksen käyttövarmuutta.

12.2.2025 | Kumppaniartikkeli

Kestävää teollisuuden kunnossapitoa: Kustannussäästöjä ja ympäristöetuja Lubehousen luotettavuuskeskeisellä voiteluhuollolla

Lubehouse vie teollisuuden kunnossapidon uudelle tasolle luotettavuuskeskeisellä voiteluhuollolla. Ennakoivalla huoltostrategialla vältetään turhat seisokit ja ylimääräiset huoltokierrokset, samalla kun ympäristövaikutukset ja kustannukset pienenevät. Lue, kuinka RCL-menetelmä voi kehittää teollisuuden kunnossapitoa, tukea vastuullisuustavoitteita ja lisätä kilpailuetua.

EstLink 2 -sähkönsiirtoyhteyden korjaustöihin valmistaudutaan merellä

EstLink 2 -sähkönsiirtoyhteyden korjaustöiden valmistelu etenee. Seuraavien viikkojen aikana merellä tehdään korjauksen esitöitä. Yhteyden oletetaan olevan jälleen käytössä elokuun alussa.

30.1.2025 | Tutkimus ja koulutus

VTT:n uusi valmennusohjelma auttaa suomalaisyrityksiä puolustusteollisuuden markkinoille

VTT käynnistää maksuttoman valmennusohjelman kaksikäyttöteknologiasta. Puolustusmarkkinat kiinnostavat, mutta yritysten on vaikea tunnistaa osaamista. Siviiliteknologiakin voi soveltua puolustuskäyttöön.

Vakava työtapaturma johti korvauksiin – alihankintasopimus ei vapauttanut vastuista

Hovioikeus piti voimassa tuomiot työturvallisuusrikoksesta. Tamperelaisen jätealan yrityksen toimitusjohtaja että työnjohtaja saivat sakkotuomiot, ja yritys tuomittiin yhteisösakkoon.

Vesilaitosyhdistyksen Kalkkikivialkalointiopas on päivitetty ajantasalle

Päivitettyyn oppaaseen on kerätty käyttökokemuksia vedenkäsittelylaitoksilta ja uutta tietoa muun muassa kalkkikivialkaloinnin hiilijalanjälkeen, huoltovarmuuteen ja turvallisuuteen liittyen.