https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Caverionille 11,5 miljoonan euron projekti jätevedenpuhdistamossa Norjassa

Caverion on allekirjoittanut sopimuksen Oslon kunnan kanssa teknisten järjestelmien toimittamisesta jätevedenpuhdistamon laajennukseen. Toimitus sisältää lämmitys-, vesi- ja viemäri- ja ilmanvaihtojärjestelmät. Sopimuksen arvo on noin 11,5 miljoonaa euroa.

CAVERION

Jätevedenpuhdistamo käsittelee 40 prosenttia Oslon kunnallisjätevesistä. Laitos on kuitenkin tällä hetkellä ylikuormittunut eikä kykene täyttämään uusia ympäristövaatimuksia.

- Projekti on kutsumanimeltään ”Oslon suurin ympäristöprojekti”. Laajennuksella on positiivinen vaikutus ympäristöön, sillä siinä otetaan käyttöön nykyaikaista teknologiaa, jolla estetään saastuneen veden pääsy vuonoihin. Modernisointi parantaa myös energiatehokkuutta, mikä tuo sekä talous- että ympäristöhyötyjä, kertoo Caverionin Norjan divisioonajohtaja Knut Gaaserud.

Kun puhdistamo valmistui vuonna 2001, sen kapasiteetti oli mitoitettu 270 000 ihmiselle. Tällä hetkellä se puhdistaa 300 000 ihmisen jätevedet. Puhdistamon kapasiteettia lisätään niin, että se pystyy käsittelemään 500 000 ihmisen jätevedet. Luku vastaa puhdistamon toiminta-alueen vuoden 2040 ennustettua väestömäärää.

- Jätevedenpuhdistamon toiminta ei keskeydy projektin toteutuksen ajaksi. Tämä edellyttää vankkaa asiantuntemusta kiinteistötekniikasta ja niiden integroinnista, jotta projekti voidaan toteuttaa tehokkaasti ja aikataulussa. Haluamme taata erinomaisen asiakaskokemuksen projektin kaikissa vaiheissa, Gaaserud lisää.

Caverionin työt alkavat helmikuussa 2018 ja valmistuvat toukokuussa 2020.

Uusimmat artikkelit

Tutkimus: Teollisen tekoälyn käytön arvioidaan liki kaksinkertaistuvan vuoden sisällä

IFS:n tuoreessa tutkimuksessa organisaatiot raportoivat jo kasvaneesta kannattavuudesta, mutta luottamus tekoälyyn strategisena päätöksentekijänä laahaa jäljessä.

27.8.2025 | Alan Uutiset

Liikkuvat työkoneet: Merkittävä vientiala tavoittelee liikevaihtonsa triplaamista

Liikkuvien työkoneiden toimiala kattaa yli kymmenesosan Suomen viennistä ja työllistää noin 45 000 ihmistä. Nyt toimiala tähtää kunnianhimoisesti kolminkertaiseen liikevaihtoon ja kaksinkertaiseen työllisyyteen vuoteen 2035 mennessä.

Metso laajensi kaivosalueen ytimessä toimivaa huoltokeskustaan Chilessä

La Negran alueella toimiva huoltokeskus on kolminkertaistanut sopimustensa määrän viime vuosien aikana. Laajennus parantaa erityisesti suurten laitteiden huoltokyvykyyttä.

Työturvallisuusrikoksesta ja ympäristön törkeästä turmelemisesta ehdollista vankeutta

Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeus tuomitsi kauhavalaisen yrityksen törkeästä ympäristön turmelemisesta ja työturvallisuusrikoksesta yhteisösakkoon ja rikoshyödyn menettämiseen. Laiminlyönnit paljastuivat työsuojelutarkastuksessa.

Aalto-yliopistosta valmistuu avoimen automaation osaajia

"Oppiminen on sujunut parhaiten silloin, kun opiskelijoilla ei ole ennakko-oletuksia oikeasta tai väärästä tavasta tehdä automaatiota," tekniikan professori Valeriy Vyatkin toteaa. 

Rail Baltica -ratatyömaalla hyödynnetään suomalaista 3D-koneohjausjärjestelmää

Täysin digitalisoidussa mallipohjaisessa rakentamisessa työtä voivat tehdä yhdessä reaaliaikaisesti infrasuunnittelija, työkoneenkuljettaja, työmaapäällikkö ja projektinjohto.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.