https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Energiakaapeleiden merkinnät ja valintaohje voimakaapeleille

Energiakaapeleiden merkinnät uudistetussa standardissa Euroopassa on standardoitu eräiden kiinteän asennuksen kaapeleiden ja taipuisien liitäntäkaapeleiden merkinnät. Nämä harmonisoidut energiakaapelit ovat nimellisjännitteiltään enintään 450/750 V. Harmonisoimattomille pienjännitekaapeleille ja yli 1 kV kaapeleille sovelletaan jokaisen maan omaa kansallista merkintäjärjestelmää.

SeskoWEB

Eurooppalainen harmonisoitujen kaapelien merkintäjärjestelmä sekä Suomessa sovellettava tyyppimerkintäjärjestelmä esitetään uudistetussa suomenkielisessä standardissa SFS 4680 Energiakaapelit.  Voima- ja asennuskaapeleiden tyyppimerkinnät . Tämä standardi korvaa julkaisun SFS 4680 vuodelta 2000.

Kun suomalainen kaapelimerkintäjärjestelmä on nyt lisätty standardiin, voidaan merkinnän perusteella selvittää kaapelin rakenne, johdintyypit, johdinten lukumäärät nimellispoikkipintoineen sekä kaapelin nimellisjännitetaso. Standardin avulla selviää, miten muodostuvat tyyppimerkinnät MMJ, AMCMK tai AHXAMK-W. Määritellään myös erikoisominaisuuksia tarkoittavat tyyppikirjaimet. Eurooppalaisen standardin avulla puolestaan aukevat myös H07RN-F, H07BB-F jne. merkitykset ja niitä vastaavat kansalliset vanhentuneet merkinnät.

Kansainvälinen sähköalan standardointijärjestö IEC on julkaissut englanninkielisen standardin IEC 60183 Guidance for the selection of high-voltage A.C. cable systems. Julkaisu opastaa sekä verkon suunnittelijaa että tarjouspyynnön laatijaa.

IEC 60183 Guidance for the selection of high-voltage A.C. cable systems -julkaisussa opastetaan kaapelien valinnassa erikoisempiin asennuskohteisiin tai suurjännitekaapelointiin. Verkkojen erilaiset vaatimukset, asennusolosuhteet ja ympäristöasiat vaikuttavat verkon mitoitukseen ja kaapelien rakenneratkaisuihin. Tämä julkaisu on muistilista verkon suunnittelussa huomioon otettavista asioista ja samalla se opastaa myös selkeän tarjouspyynnön tekemiseen. Oleellistahan on, että oikeita kaapeleita käytetään oikeissa paikoissa.

SFS- ja IEC-standardeja myy Suomen Standardisoimisliitto SFS, puh. 09 1499 3353, sähköposti  sales@sfs.fi ja verkkokauppa . IEC-standardeja voi ostaa myös suoraan IEC:n verkkokaupasta webstore.iec.ch .

Lisätietoja energiakaapelistandardeista ja standardoinnista saa Juha Vesalta SESKOsta, juha.vesa@sesko.fi .

Uusimmat artikkelit

Olkiluoto 2 palaa sähköntuotantoon vasta toukokuussa

Olkiluoto 2 -laitosyksikön sähköntuotanto keskeytettiin tiistaina 15. huhtikuuta turbiinilaitoksen generaattorilla havaitun kosteuden nousun vuoksi. OL2:n generaattorin roottori vaihdetaan vararoottoriin.

10.4.2025 | Alan Uutiset

VTT ja LUT-yliopisto löysivät keinoja jalostaa metsäteollisuuden hiilidioksidipäästöt muovin raaka-aineeksi

Forest CUMP -tutkimusprojektissa selvitettiin, miten metsäteollisuudesta ja jätteenpoltosta syntyvää biopohjaista hiilidioksidia otetaan talteen ja muunnetaan korkean jalostusasteen tuotteiksi, kuten muovien raaka-aineiksi eteeniksi ja propeeniksi.

Wärtsilä laajentaa teknologiakeskus Sustainable Technology Hubia Vaasassa

Wärtsilän 50 miljoonan euron investointi nopeuttaa tulevaisuuden polttoaineratkaisujen tuotantoa ja tuotekehitystä sekä uusien tuotteiden tuomista markkinoille.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.

Olkiluodon vuosihuollot käynnistyvät

Ensimmäisenä alkaa Olkiluoto 3:n vuosihuolto, jossa laitos valmistellaan tulevalle, pidempikestoiselle 18 kuukauden käyttöjaksolle. Suunniteltuun huoltokokonaisuuteen sisältyy noin 1700 erillistä työtä sekä 5000 työvaihetta.

30.1.2025 | Tutkimus ja koulutus

VTT:n uusi valmennusohjelma auttaa suomalaisyrityksiä puolustusteollisuuden markkinoille

VTT käynnistää maksuttoman valmennusohjelman kaksikäyttöteknologiasta. Puolustusmarkkinat kiinnostavat, mutta yritysten on vaikea tunnistaa osaamista. Siviiliteknologiakin voi soveltua puolustuskäyttöön.

Vakava työtapaturma johti korvauksiin – alihankintasopimus ei vapauttanut vastuista

Hovioikeus piti voimassa tuomiot työturvallisuusrikoksesta. Tamperelaisen jätealan yrityksen toimitusjohtaja että työnjohtaja saivat sakkotuomiot, ja yritys tuomittiin yhteisösakkoon.