https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

JMG Cranesin pick and carry -nosturi on yksi Swedish Steel Prize 2017 -finalisteista

JMG Cranes on valittu yhdeksi Swedish Steel Prize 2017 -finalisteista sen kehitettyä uuden, luokkansa parhaan MC 580 pick and carry -nosturin, jolla on suuri hyötykuorma ja joka on suunniteltu helpoksi kuljettaa.

JNG

Swedish Steel Prize on teräsalan kansainvälinen palkinto, joka myönnetään suunnittelu- ja innovointitaidon kunniaksi. Italialainen JMG Cranes on tänä vuonna yksi neljästä finalistista, ja voittaja julkistetaan 11. toukokuuta Tukholmassa järjestettävässä seremoniassa.

- Markkinoilla oli kysyntää uudelle nosturille, jonka mitat pysyisivät samoina mutta kapasiteetti olisi suurempi ja paino kevyempi. Sen piti pystyä nostamaan suuria kuormia, mutta olla silti riittävän kevyt kuljetettavaksi rekalla työmaalta toiselle, kertoo JMG Cranesin suunnittelujohtaja Emilio Berti.

Vastatakseen kysyntään JMG Cranes kehitti MC 580 -mallin – maailman ainoan sähkötoimisen pick and carry -nosturin, jonka nostokapasiteetti on 58 tonnia. Se painaa käyttöolosuhteissa 42 tonnia ja kuljetettaessa vain 24 tonnia.

Nosturin muotoilussa on hyödynnetty erikoislujaa terästä niin puomissa, nosturin rungon takaosassa kuin tukipuomin kotelossakin – kaikki alueita, joissa normaalisti käytetään tavallista terästä.

Jos nosturia on kuljetettava ahtailla alueilla, se voidaan purkaa kokonaan, mukaan lukien vastapaino, tukipuomit ja tarvittaessa jopa akut. Nosturin puomissa on optimoitu rakenne ja älykäs ratkaisu, joilla alusta laajenee ja muodostaa suuremman vastapainomomentin. Lisäksi nykyaikainen, päästötön sähkömoottori mahdollistaa jopa 80 % paremman suorituskyvyn kilpaileviin tuotteisiin verrattuna.

Tuomariston perustelut JMG Cranesin valinnalle Swedish Steel Prize 2017 -finalistiksi ovat:

- JMG Cranes on kehittänyt ainutlaatuisen, erittäin kompaktin nosturin, jonka käyttökohteet ovat hyvin monipuolisia. Pelkistetty muotoilu yhdistettynä sähköiseen voimansiirtoon ja erinomaiseen käsiteltävyyteen mahdollistaa sen käytön sekä sisätiloissa että ulkona. Lisäksi tehokkaalla pick and carry -mallin nosturilla on hyvä nostokapasiteetti. Erinomainen suorituskyvyn ja painon suhde on saatu aikaan optimoimalla puomin suunnittelu ultralujien terästen avulla. Lisäksi tiekuljetus on helppoa irrotettavien tukijalkojen ja vastapainojen ansiosta.

Lähes 20 vuoden ajan Swedish Steel Prize on antanut tunnustusta ja palkinnut pieniä ja suuria yrityksiä sekä organisaatioita ja yksityishenkilöitä, jotka ovat kehittäneet erikoislujan teräksen potentiaalia mahdollisimman laaja-alaisesti hyödyntävän menetelmän tai tuotteen. Voittaja saa kuvanveistäjä Jörg Jeschken tekemän pienoisveistoksen ja 100 000 Ruotsin kruunun käteispalkinnon, jonka SSAB kannustaa lahjoittamaan voittajan valitsemalle hyväntekeväisyyskohteelle.

Lisätietoja Swedish Steel Prize -palkinnosta löytyy osoitteesta www.steelprize.com

Uusimmat artikkelit

8.5.2025 | Alan Uutiset

Teknologiateollisuus: “Vapautuksen päivä” käänsi hyvin alkaneen vuoden valtavaksi epävarmuudeksi

Teknologiateollisuuden uusien tilausten arvo parani alkuvuonna vuodentakaiseen nähden ja tarjouspyyntökyselyn saldoluku nousi positiiviseksi ensimmäisen kerran yli kahteen vuoteen. Jäsenille tehty kysely kertoo kuitenkin suuresta epävarmuudesta. Donald Trumpin toimet ovat hidastaneet investointipäätöksiä. 

Suomen ja Viron välisen EstLink 2 -yhteyden korjaustyöt alkavat toukokuussa

Merenpohjaan asennetaan uutta kaapelia noin kilometrin verran. Sähkönsiirtoyhteyden odotetaan palaavan kaupalliseen käyttöön heinäkuun puolivälissä.

Kemikaalit aiheuttavat paljon vakavia työtapaturmia – laiminlyönnit voivat johtaa rikosseuraamuksiin

”Työpaikoilla käytetään paljon vaarallisia kemikaaleja huolimattomasti. Valitettavasti monet työnantajat eivät tunnista kemiallisten tekijöiden aiheuttamaa vaaraa omalla työpaikallaan”, työsuojelutarkastaja Mikko Järvenreuna toteaa.

Gasumin biokaasu pienentää Metsä Groupin valmistaman kartongin hiilijalanjälkeä

Vähäpäästöisiä kartonkeja haluavat asiakkaat ovat tyypillisesti suuria toimijoita, joilla on tiukat kestävyystavoitteet.

Olkiluoto 2 palaa sähköntuotantoon vasta toukokuussa

Olkiluoto 2 -laitosyksikön sähköntuotanto keskeytettiin tiistaina 15. huhtikuuta turbiinilaitoksen generaattorilla havaitun kosteuden nousun vuoksi. OL2:n generaattorin roottori vaihdetaan vararoottoriin.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.

30.1.2025 | Tutkimus ja koulutus

VTT:n uusi valmennusohjelma auttaa suomalaisyrityksiä puolustusteollisuuden markkinoille

VTT käynnistää maksuttoman valmennusohjelman kaksikäyttöteknologiasta. Puolustusmarkkinat kiinnostavat, mutta yritysten on vaikea tunnistaa osaamista. Siviiliteknologiakin voi soveltua puolustuskäyttöön.