https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Tutkimus ja koulutus | 23.11.2017

Energiayhtiö Vapo avasi oman tuotekehityslaboratorion

Energiayhtiö Vapo Oy:n uusien liiketoimintojen kehitysyksikkö Vapo Ventures on perustanut oman tuotekehityslaboratorion, joka sijaitsee Jyväskylän Yliopiston Soveltavan Kemian laitoksen yhteydessä.

Vapo

Kuvassa Vapo Ventureksen laboratoriopäällikkö Minna Pakkanen

Laboratorio keskittyy erityisesti uusien liiketoimintojen kehittämistä vauhdittavaan tutkimustoimintaan. Laboratoriossa voidaan valmistaa pienissä erissä myös erilaisia turvejalosteita asiakasnäytteiksi. Vapo Carbonsia varten laboratoriossa on muun muassa tarvittavat laitteet aktiivihiilen valmistamiseksi ja analysoimiseksi. Alkuvaiheessa laboratoriossa työskentelee kaksi uutta kokoaikaista henkilöä.​

- Vapon ja yliopiston yhteistyön myötä käytössämme on omien analyysilaitteiden lisäksi myös yliopiston laitekantaa, muun muassa kaasukromatografiaa ja SEM-kuvausta varten", kertoo projektijohtaja Jorma Kautto.

- Yliopistoyhteistyöstä odotamme molemminpuolista hyötyä. Vapo voi tarjota opiskelijoille tutkimusaiheita ja samalla yliopiston tieteellistä osaamista voidaan hyödyntää. Kaikki uusi tutkimus koituu lopulta uusia tuotteita ostavien asiakkaiden hyödyksi.

www.vapo.fi

Uusimmat artikkelit

Työturvallisuusrikoksesta ja ympäristön törkeästä turmelemisesta ehdollista vankeutta

Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeus tuomitsi kauhavalaisen yrityksen törkeästä ympäristön turmelemisesta ja työturvallisuusrikoksesta yhteisösakkoon ja rikoshyödyn menettämiseen. Laiminlyönnit paljastuivat työsuojelutarkastuksessa.

17.6.2025 | Alan Uutiset

NRC Group kunnossapitäjäksi Riihimäki–Kokkola-rataosuudelle

NRC Group on valittu Riihimäen ja Kokkolan välisen rautatien radan ja turvalaitteiden kunnossapitäjäksi vuosille 2026–2030.

HSY uusi laitos jalostaa biojätteen lannoitteeksi pelloille

Biojätteen käsittelyssä siirrytään tehokkaampaan tapaan hyödyntää pääkaupunkiseudulla ja Kirkkonummella kerättyä biojätettä.

Tekoäly torjuu törmäykset – sensorijärjestelmä saa junan pysähtymään ajoissa norsunkin edessä

VTT:n kehittämää sensorijärjestelmää on testattu Intiassa. Se estää liikenneonnettomuuksia ja parantaa kaivosteollisuuden tuottavuutta.

Aalto-yliopistosta valmistuu avoimen automaation osaajia

"Oppiminen on sujunut parhaiten silloin, kun opiskelijoilla ei ole ennakko-oletuksia oikeasta tai väärästä tavasta tehdä automaatiota," tekniikan professori Valeriy Vyatkin toteaa. 

Rail Baltica -ratatyömaalla hyödynnetään suomalaista 3D-koneohjausjärjestelmää

Täysin digitalisoidussa mallipohjaisessa rakentamisessa työtä voivat tehdä yhdessä reaaliaikaisesti infrasuunnittelija, työkoneenkuljettaja, työmaapäällikkö ja projektinjohto.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.