https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Tutkimus ja koulutus | 19.12.2016

K-ryhmästä Suomen suurin aurinkosähkön tuottaja

K-ryhmä on aloittanut joulukuussa seitsemän uuden K-ruokakaupan katolle tulevan aurinkovoimalan rakentamisen. Kesään 2017 mennessä K-ruokakauppojen yhteydessä toimii jo 15 aurinkovoimalaa. Uusien investointien myötä K-ryhmästä tulee Suomen suurin aurinkosähkön tuottaja ja käyttäjä.

K-ryhmä

– Aikaisemmin tänä vuonna toteutetut aurinkovoimaloiden asennuskierrokset sujuivat hyvin, joten päätimme lisätä aurinkovoimaloiden määrää kauppapaikkojen yhteydessä. Uusien voimaloiden myötä K-ryhmästä tulee kirkkaasti Suomen suurin aurinkosähkön tuottaja ja käyttäjä, sanoo Keskon rakennuttamis- ja ylläpitojohtaja Jukka Anttila .
– Aurinkovoima sopii erinomaisesti ruokakaupan sähkön lähteeksi. Kauppa kuluttaa esimerkiksi jäähdyttämisessä ja kylmälaitteissaan sähköä eniten silloin, kun aurinko paistaa ja voimalan tuotanto on suurimmillaan, jatkaa Anttila.

Aurinkovoimaa K-ryhmässä jo lähes 20 vuotta

Ensimmäinen ja edelleen käytössä oleva aurinkovoimala K-ruokakaupan katolle rakennettiin 1997 K-Citymarket Lielahteen Tampereelle. Aurinkovoimalan elinkaari on pitkä, jopa noin 35 vuotta. Nykytekniikalla tuotantoa saadaan myös pilvisellä säällä ja talvisaikaan. K-ruokakauppojen katoille asennettavien aurinkopaneelien sähköntuotto on noin 10–15 prosenttia kaupan sähkön vuosikulutuksesta. Aurinkoisena kesäpäivänä aurinkoenergialla voidaan kattaa jopa 60 prosenttia ruokakaupan sen hetkisestä kulutuksesta.
Aurinkovoimalat ja niiden asennus tulevat kolmelta eri toimittajalta, jotka ovat Solnet Green Energy Oy, Solarigo Systems Oy ja Aii Energy Systems.
Investoimalla aurinkovoimaan edistetään uusiutuvan energian tuotantoa ja hillitään ilmastonmuutosta. Energiankulutuksen vähentämiseksi K-ruokakaupoissa kansitetaan kylmälaitteita, kuten pakastimia ja kylmäkaappeja, tehostetaan kylmälaitteiden ja kiinteistötekniikan etävalvontaa optimaalisen energiankulutuksen aikaansaamiseksi sekä lisätään energiaa säästävän LED-valaistuksen käyttöä.
Kesko on mukana kaupan alan energiatehokkuussopimuksen toimenpideohjelmassa vuosille 2017 - 2025. Sopimuksen mukaisesti se sitoutuu vähentämään energiankulutustaan erilaisin säästötoimenpitein 7,5 prosenttia. Sopimuksen piirissä ovat kaikki K-ryhmään kuuluvat kauppaketjut.

Hyvät kokemukset aurinkovoimasta 

Uuden aurinkovoimalan katolleen saavat K-Citymarket Kupittaa ja K-Citymarket Länsikeskus Turussa, K-Citymarket Linnainmaa Tampereella, K-Citymarket Kokkola, K‑supermarket Peltola Järvenpäässä, K-supermarket Niipperi Espoossa sekä K‑supermarket Toppila Oulussa. Kohteista kaikki muut valmistuvat vielä tämän vuoden puolella, lukuun ottamatta K-Citymarket Kokkolan ja Linnainmaan aurinkovoimaloita, jotka valmistuvat kesään 2017 mennessä. 
Yhteensä K-ruokakauppojen katoilta löytyy jatkossa 15 aurinkovoimalaa, joissa aurinkopaneeleja on 13 489. Sähköä voimalat tuottavat vuodessa yhteensä 3 559 MWh, mikä vastaa runsaan 179 omakotitalon vuotuista sähkönkulutusta. Optimitilassa toimiessaan aurinkovoimalat pääsevät yhteensä jopa 4 037 kWp huipputehoihin. Voimalat tuottavat sähköä K-ruokakauppojen omaan tarpeeseen. 
Turun Kupittaan ja Länsikeskuksen K-Citymarketeihin tulevista aurinkovoimaloista tulee Suomen suurimmat. Samalla näiden kauppojen asiakkaille tarjotaan parkkialueella aurinkosähköä hyödyntävät sähköautojen latauspisteet. Aikaisemmin aurinkosähköä on voinut autoon ladata Vantaalla K-Citymarket Tammiston omasta aurinkovoimalasta. 

Uusimmat artikkelit

Olkiluoto 2 palaa sähköntuotantoon vasta toukokuussa

Olkiluoto 2 -laitosyksikön sähköntuotanto keskeytettiin tiistaina 15. huhtikuuta turbiinilaitoksen generaattorilla havaitun kosteuden nousun vuoksi. OL2:n generaattorin roottori vaihdetaan vararoottoriin.

10.4.2025 | Alan Uutiset

VTT ja LUT-yliopisto löysivät keinoja jalostaa metsäteollisuuden hiilidioksidipäästöt muovin raaka-aineeksi

Forest CUMP -tutkimusprojektissa selvitettiin, miten metsäteollisuudesta ja jätteenpoltosta syntyvää biopohjaista hiilidioksidia otetaan talteen ja muunnetaan korkean jalostusasteen tuotteiksi, kuten muovien raaka-aineiksi eteeniksi ja propeeniksi.

Wärtsilä laajentaa teknologiakeskus Sustainable Technology Hubia Vaasassa

Wärtsilän 50 miljoonan euron investointi nopeuttaa tulevaisuuden polttoaineratkaisujen tuotantoa ja tuotekehitystä sekä uusien tuotteiden tuomista markkinoille.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.

Olkiluodon vuosihuollot käynnistyvät

Ensimmäisenä alkaa Olkiluoto 3:n vuosihuolto, jossa laitos valmistellaan tulevalle, pidempikestoiselle 18 kuukauden käyttöjaksolle. Suunniteltuun huoltokokonaisuuteen sisältyy noin 1700 erillistä työtä sekä 5000 työvaihetta.

30.1.2025 | Tutkimus ja koulutus

VTT:n uusi valmennusohjelma auttaa suomalaisyrityksiä puolustusteollisuuden markkinoille

VTT käynnistää maksuttoman valmennusohjelman kaksikäyttöteknologiasta. Puolustusmarkkinat kiinnostavat, mutta yritysten on vaikea tunnistaa osaamista. Siviiliteknologiakin voi soveltua puolustuskäyttöön.

Vakava työtapaturma johti korvauksiin – alihankintasopimus ei vapauttanut vastuista

Hovioikeus piti voimassa tuomiot työturvallisuusrikoksesta. Tamperelaisen jätealan yrityksen toimitusjohtaja että työnjohtaja saivat sakkotuomiot, ja yritys tuomittiin yhteisösakkoon.