https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Tutkimus ja koulutus | 7.11.2018

Turbiinitekniikka -kirja voimalaitoksen käyttö- ja kunnossapitohenkilöstölle sekä energia-alan opiskelijoille

Turbiinitekniikka -kirja on tarkoitettu käsikirjaksi voimalaitoksen käyttö- ja kunnossapitohenkilöstölle. Kirjan tavoitteena on antaa lukijoille perustiedot turbiinilaitoksesta ja perusta oman turbiinilaitoksen ymmärtämiseen ja käyttö- ja kunnossapitotoiminnan kehittämiseen.

turbiinitekniikka

Kirjan alussa käsitellään lämpöoppia, joka luo perustan voimalaitosprosessin ymmärtämiselle. Kirjassa esitetään höyryturbiinin eri osat ja miten ne toimivat käynnistys- ja käyttötilanteissa. Mitä prosessiarvoja tulisi seurata ja miksi? Mitkä ovat osien vikamekanismit?

Kirjassa esitellään myös kaasu-, vesi- ja tuuliturbiineihin sekä generaattoreihin liittyviä käytännön asioita. Kirjan pyrkimyksenä on antaa lukijalle käytännön tietoa ja kokemusta, joka on kerätty alan asiantuntijoilta. Eri voimalaitoksilla johtuen turbiinin toimittajasta, käytetään usein eri sanoja samasta turbiinin osasta.

Turbiinitekniikan aineisto saa lukijan perehtymään ja hankimaan lisätietoja omasta turbiinistaan. Parhaimmat tiedot ovat luonnollisesti turbiinin ja turbiinirevisioiden tekijöillä. Yhteydenpito vastaavanlaisien turbiinien omistajiin kannattaa, varsinkin silloin kun heillä on turbiinin täysrevisio. Yhteydenpito antaa lisätietoja, joita voi hyväksikäyttää oman laitoksen huoltojen suunnittelussa.

Tärkeimpänä asiana käyttötoiminnan kannalta on ymmärtää käynnistys- ja pysäytysautomaation toiminta ja mihin se perustuu. Mitä prosessinmittaukset kertovat ja mitä ne eivät kerro. Mitä prosessiarvoja seurataan ja mistä mittauksista otetaan käyrät ja arvot myöhempää käyttöä varten. Tallennettuja arvoja tarvitaan revisiosuunnittelussa, aikataulun laadinnassa ja mahdollisessa tehdaskorjauksessa.

Lisätietoja ja teknistä aineistoa turbiiniasioista, kuten PI-kaavioita ja laitekuvia tulee jatkossa runsaasti kuluvan vuoden aikana kustantajan nettisivuille osoitteeseen  www.tammertekniikka.fi

Kirjan voi hankkia AMK-kustannuksen  verkkokaupasta 

Edellinen suomenkielinen turbiinikirja on kirjoitettu 51 vuotta sitten.

Kirjan tietoja:

Kirjailija: Jukka Kauppinen

Kustantaja: Amk-Kustannus Oy

Kieli: suomi

Sivumäärä: 321

Painos: 1. painos

Julkaisuvuosi: 2018

Uusimmat artikkelit

Olkiluoto 2 palaa sähköntuotantoon vasta toukokuussa

Olkiluoto 2 -laitosyksikön sähköntuotanto keskeytettiin tiistaina 15. huhtikuuta turbiinilaitoksen generaattorilla havaitun kosteuden nousun vuoksi. OL2:n generaattorin roottori vaihdetaan vararoottoriin.

10.4.2025 | Alan Uutiset

VTT ja LUT-yliopisto löysivät keinoja jalostaa metsäteollisuuden hiilidioksidipäästöt muovin raaka-aineeksi

Forest CUMP -tutkimusprojektissa selvitettiin, miten metsäteollisuudesta ja jätteenpoltosta syntyvää biopohjaista hiilidioksidia otetaan talteen ja muunnetaan korkean jalostusasteen tuotteiksi, kuten muovien raaka-aineiksi eteeniksi ja propeeniksi.

Wärtsilä laajentaa teknologiakeskus Sustainable Technology Hubia Vaasassa

Wärtsilän 50 miljoonan euron investointi nopeuttaa tulevaisuuden polttoaineratkaisujen tuotantoa ja tuotekehitystä sekä uusien tuotteiden tuomista markkinoille.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.

Olkiluodon vuosihuollot käynnistyvät

Ensimmäisenä alkaa Olkiluoto 3:n vuosihuolto, jossa laitos valmistellaan tulevalle, pidempikestoiselle 18 kuukauden käyttöjaksolle. Suunniteltuun huoltokokonaisuuteen sisältyy noin 1700 erillistä työtä sekä 5000 työvaihetta.

30.1.2025 | Tutkimus ja koulutus

VTT:n uusi valmennusohjelma auttaa suomalaisyrityksiä puolustusteollisuuden markkinoille

VTT käynnistää maksuttoman valmennusohjelman kaksikäyttöteknologiasta. Puolustusmarkkinat kiinnostavat, mutta yritysten on vaikea tunnistaa osaamista. Siviiliteknologiakin voi soveltua puolustuskäyttöön.

Vakava työtapaturma johti korvauksiin – alihankintasopimus ei vapauttanut vastuista

Hovioikeus piti voimassa tuomiot työturvallisuusrikoksesta. Tamperelaisen jätealan yrityksen toimitusjohtaja että työnjohtaja saivat sakkotuomiot, ja yritys tuomittiin yhteisösakkoon.