https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Vesihuollon tutkijat Tampereella 6.6.2019 – ”Saneerausvelka on Suomen vesihuollon isoin ongelma”

Tampereen yliopiston Hervannan kampuksella 6.6.2019 järjestettävässä vesihuoltoalan seminaarissa tutkijoiden teemana on vesihuollon yhteistyön edistäminen kohti kestävyyttä. Tilaisuuden yhteydessä julkistetaan kirja, joka käsittelee kolmen kokeneen tamperelaisen vesihuollon tutkijan työtä. Kirjan julkaisee Tampere Grand Senior Water Professionals -yhdistys. Tervetuloa mukaan seminaariin ja kirjanjulkistukseen!

water

Seminaarissa julkistettavan kirjan tutkijat, Tampereen yliopiston dosentit Jarmo Hukkaja Tapio Katko sekä tekniikan tohtori Pekka Pietilä ovat kiertäneet maailmaa vuosikymmenten ajan ja kolmikon sanoma on selvä: Vesihuoltoon panostettu euro tulee moninkertaisesti takaisin.

– Ongelma on siinä, että vesihuollon kehittäminen ja ylläpito nähdään kustannuksina, ei investointeina. Jokainen vesihuoltoon sijoitettu euro tulee kuitenkin 3–5-kertaisena takaisin. Tätä infrastruktuurin merkitystä ei usein ymmärretä, Katko sanoo.

Puutteellinen vesihuolto aiheuttaa valtavat kustannukset terveydenhuollolle maailmanlaajuisesti. Köyhimmissä maissa vettä joudutaan usein hakemaan pitkien matkojen takaa, mikä vie ison osan esimerkiksi naisten työajasta. Myös teollisuus tarvitsee toimivaa vesihuoltoa.

– Päivittäin 5 000-10 000 ihmistä kuolee maailmanlaajuisesti likaisesta vedestä ja huonoista hygieniaoloista aiheutuneisiin sairauksiin, Hukka kertoo.

Vesimiehet tiivistävät vesihuollon isot kysymykset kolmeen kohtaan: Saneerausvelka on Suomen vesihuollon isoin ongelma, johon ei ole puututtu riittävällä tarmolla. Vesilaitokset täytyisi pitää julkisessa omistuksessa, sillä yksityistämisestä on paljon huonoja kokemuksia. Teknologinen osaaminen ei auta, jos yhteiskunnan toiminta ei ole riittävällä tasolla.

– Saneerausvelka on Suomen vesihuollon isoin ongelma. Rahaa pitäisi panostaa 2-3 kertaa enemmän. Tähän ongelmaan ei ole vielä riittävästi tartuttu, Katko toteaa Suomen tilanteesta.

Vesihuollon yhteistyön edistäminen kohti kestävyyttä – UNESCO:n kestävät vesihuoltopalvelut 
-oppituolin vuosiseminaari
Aika: 6.6.2019 kello 9.30
Paikka: Tampereen yliopiston Hervannan kampus, Rakennustalon sali RG202 (Korkeakoulunkatu 5, Tampere)
Ohjelmahttp://www.cadwes.com/events/

Uusimmat artikkelit

Olkiluodon vuosihuollot on tehty - löytyi myös kehitettävää

Olkiluodon vuosihuollot ovat tämän vuoden osalta ohi. Ne päättyivät 24. kesäkuuta kello 22.06, kun Olkiluoto 2 -laitosyksikkö kytkettiin valtakunnan verkkoon.

25.6.2025 | Alan Uutiset

Konwell osti Energytech Finlandin

Konwell tarjoaa teollisuuden höyry- ja energiakaasujärjestelmien palveluita sekä tuote- ja järjestelmäratkaisuja. Energytech Finland on erikoistunut teollisuuden energiajärjestelmien toimituksiin, valvontaan, huoltoon ja asennuksiin.

Työturvallisuusrikoksesta ja ympäristön törkeästä turmelemisesta ehdollista vankeutta

Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeus tuomitsi kauhavalaisen yrityksen törkeästä ympäristön turmelemisesta ja työturvallisuusrikoksesta yhteisösakkoon ja rikoshyödyn menettämiseen. Laiminlyönnit paljastuivat työsuojelutarkastuksessa.

HSY uusi laitos jalostaa biojätteen lannoitteeksi pelloille

Biojätteen käsittelyssä siirrytään tehokkaampaan tapaan hyödyntää pääkaupunkiseudulla ja Kirkkonummella kerättyä biojätettä.

Aalto-yliopistosta valmistuu avoimen automaation osaajia

"Oppiminen on sujunut parhaiten silloin, kun opiskelijoilla ei ole ennakko-oletuksia oikeasta tai väärästä tavasta tehdä automaatiota," tekniikan professori Valeriy Vyatkin toteaa. 

Rail Baltica -ratatyömaalla hyödynnetään suomalaista 3D-koneohjausjärjestelmää

Täysin digitalisoidussa mallipohjaisessa rakentamisessa työtä voivat tehdä yhdessä reaaliaikaisesti infrasuunnittelija, työkoneenkuljettaja, työmaapäällikkö ja projektinjohto.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.