https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Tutkimus ja koulutus | 18.5.2020

Wärtsilä ja Vantaan Energia aloittavat yhteistyön hiilineutraalin synteettisen biokaasun tuotantoprojektissa

Teknologiakonserni Wärtsilä ja energiayhtiö Vantaan Energia ovat allekirjoittaneet yhteistyösopimuksen konseptiselvityksestä, jossa tutkitaan Power-to-Gas -laitoksen kannattavuutta Vantaan Energian jätevoimalan yhteydessä. Yhteistyösopimus allekirjoitettiin toukokuussa, ja se on voimassa 12 kuukautta.

wärt_p2p

Havainnekuva synteettisen biokaasun tuottamisesta kaukolämmön ja liikenteen tarpeisiin Vantaan Energian jätevoimalan yhteydessä toimivan Power-to-Gas -laitoksen avulla.

Sähköenergiaa on mahdollista konvertoida polttoaineeksi ja varastoida, kun se muutetaan elektrolyysin kautta vedyksi ja edelleen hiilidioksidia käyttäen metanoinnin avulla kaasuksi (Power-to-Gas). Vantaan Power-to-Gas -laitoksen on määrä tuottaa hiilineutraalia synteettistä biokaasua.

Yhteistyöhankkeessa Vantaan Energia ja Wärtsilä selvittävät Vantaan Energian jätevoimalassa tuotettavan sähköenergian ja syntyvän hiilidioksidin hyödyntämistä synteettisen biokaasun tuotannossa. Tarkoituksena on selvittää hankkeen optimaalinen koko, hiilineutraalin biokaasun valmistuksen kustannukset ja tekniset toteutusvaihtoehdot. Synteettisellä biokaasulla  on tarkoitus korvata perinteisen maakaasun käyttö kaukolämmityksessä, mikä vähentäisi Vantaan Energian hiilidioksidipäästöjä.

- Ilmastokriisin pysäyttäminen edellyttää nopeita ja päättäväisiä toimia. Energiayhtiöillä on tässä tilanteessa merkittävä rooli. Vantaan Energia haluaa olla eturintamassa ja lopettaa kivihiilen käytön energiantuotannossa jo vuonna 2022. Haluamme johtaa muutosta energiasektorilla. Etsimme aktiivisesti ja ennakkoluulottomasti parhaita mahdollisia tapoja tuottaa energiaa älykkäällä ja kestävällä tavalla kohtuulliseen hintaan. Tämä projekti on tärkeä askel kohti tavoitteitamme, sanoo Vantaan Energian toimitusjohtaja Jukka Toivonen.

Wärtsilä on työskennellyt Power-to-X-tutkimuksen parissa aktiivisesti vuodesta 2018 alkaen.

- Tämän yhteiskehityssopimuksen puitteissa voimme soveltaa osaamistamme konkreettiseen projektiin. Olemme erittäin innoissamme tämän projektin suomasta tilaisuudesta osoittaa, että synteettisten polttoaineiden käyttö olennaisena osana sähkö- ja lämpöjärjestelmiä on toteutettavissa. Samalla projekti on myös esimerkki sähkö-, lämpö- ja polttoainesektorien yhdentymisestä, jota tulemme näkemään yhä enemmän tulevaisuudessa. Vantaan Energia ja Wärtsilä jakavat vision tulevaisuudesta, jossa energia on sataprosenttisesti uusiutuvaa. Tämä projekti on loistava tilaisuus aloittaa visiomme toteuttaminen konkreettisessa liiketoiminnassa, kertoo Wärtsilän energialiiketoiminnan strategiasta ja liiketoiminnan kehityksestä vastaava johtaja Matti Rautkivi.

Wärtsilä tuo konseptiselvitykseen osaamisensa Power-to-Gas prosesseissa ja ‑teknologiassa, Vantaan Energia puolestaan kokemuksensa ja ymmärryksensä kaukolämpöliiketoiminnasta ja projektikohtaisista vaatimuksista.

Lue lisää englanniksi:  Synthetic fuels supporting Wärtsilä’s vision of a 100 percent renewable energy future

Uusimmat artikkelit

4.2.2025 | Alan Uutiset

Caverion laajentaa tuulivoimaloiden huoltopalvelunsa Poriin

Caverion ostaa paikallisen Huolto-Lepistön tuulivoimaliiketoiminnan.

30.1.2025 | Tutkimus ja koulutus

VTT:n uusi valmennusohjelma auttaa suomalaisyrityksiä puolustusteollisuuden markkinoille

VTT käynnistää maksuttoman valmennusohjelman kaksikäyttöteknologiasta. Puolustusmarkkinat kiinnostavat, mutta yritysten on vaikea tunnistaa osaamista. Siviiliteknologiakin voi soveltua puolustuskäyttöön.

Vakava työtapaturma johti korvauksiin – alihankintasopimus ei vapauttanut vastuista

Hovioikeus piti voimassa tuomiot työturvallisuusrikoksesta. Tamperelaisen jätealan yrityksen toimitusjohtaja että työnjohtaja saivat sakkotuomiot, ja yritys tuomittiin yhteisösakkoon.

Iijoen Haapakosken vesivoimalaitoksen turbiinin peruskunnostus valmistui

Tammikuun alussa tehtyjen onnistuneiden koekäyttöjen jälkeen voimalaitoksen molempien turbiinien koko kapasiteetti on taas käytössä.

12.12.2024 | Kumppaniartikkeli

Väylät kuntoon

Väylävirastolla, kunnilla ja kaupungeilla on paljon tieverkoston korjausvelkaa. Teitä ei kuitenkaan kannata päällystää ennen kuin on tutkittu kantavatko teiden pohjat. Pahimmassa tapauksessa päällystetty tie on seuraavana keväänä taas rikki.

Metsä Group: Puuperäisen hiilidioksidin talteenotto on iso mahdollisuus

Metsä Group ja Andritz ovat selvittäneet, millaisia vaikutuksia aiheutuisi noin neljän miljoonan hiilidioksiditonnin talteenotosta Kemin biotuotetehtaalla.

Vesilaitosyhdistyksen Kalkkikivialkalointiopas on päivitetty ajantasalle

Päivitettyyn oppaaseen on kerätty käyttökokemuksia vedenkäsittelylaitoksilta ja uutta tietoa muun muassa kalkkikivialkaloinnin hiilijalanjälkeen, huoltovarmuuteen ja turvallisuuteen liittyen.