https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

AT-Tuote lanseeraa ensimmäisenä maailmassa lähes sataprosenttisesti biopohjaisen voiteluaineen teolliseen käyttöön

Suomalainen AT-Tuote lanseeraa kansainvälisille markkinoille maailman ensimmäisen teollisen käyttöön tarkoitetun voiteluaineen AT Renewable Penetrating Lubricant. Neste MY uusiutuva isoalkaani™ on tuotteen keskeisin ainesosa.

at

Biopohjaisen sisältönsä ansiosta voiteluaineella on huomattavasti pienempi hiilijalanjälki kuin fossiilisilla vaihtoehdoilla. Tuotteen sisällöstä 95 prosenttia on myös helposti biohajoavaa. Koska voitelusprayssä on ponneaineena hiilidioksidia, sen käyttö on myös turvallista erittäin alhaisen VOC-pitoisuuden (haihtuvien orgaanisten yhdisteiden) ja tuotteen palamattomuuden vuoksi.

- Tämäntyyppistä tunkeutuvaa voiteluainetta käytetään yleisesti ruostuneiden osien irrottamiseen ja puhdistamiseen sekä kevyeen voiteluun. Uusi AT Renewable Penetrating Lubricant on kehitetty ympäristö- ja käyttäjäystävällisistä kemiallisista ainesosista, siksi sen suorituskyky on jopa perinteisiä tunkeutuvia voiteluaineita parempi. Tuotteessa uusiutuva liuotin ja biopohjainen öljy on yhdistetty keraamiseen ainesosaan, joka mahdollistaa kuivavoitelun ja osien helpon irrottamisen. Lisäksi palamaton ponneaine on turvallinen, kertoo AT-Tuotteen toimitusjohtaja Jorma Virtanen.

AT Renewable Penetrating Lubricant -tuotetta voidaan käyttää kaikissa teollisuus-, auto- ja tee-se-itse -käyttökohteissa. Se lanseerataan ​​kansainvälisesti Pohjoismaissa, Saksassa, Yhdysvalloissa, Kanadassa, Meksikossa ja Brasiliassa keväällä 2020.  

Neste MY uusiutuva isoalkaani on kestävä, turvallinen ja hajuton vaihtoehto perinteisille mineraaliöljyille. Sitä voidaan käyttää sellaisenaan tai edelleen jalostettuna korvaamaan fossiiliseen öljyyn perustuvaa sisältöä erilaisissa sovelluksissa, kuten maaleissa, pinnoitteissa ja voiteluaineissa. Uusiutuva isoalkaani valmistetaan kokonaan jäte- ja tähdeperäisistä öljyistä ja rasvoista, ja sen käyttö auttaa vähentämään fossiilista alkuperää olevia päästöjä ilmakehään. Se on helposti biohajoavaa OECD 301 -testin ohjeiden mukaisesti, mikä tekee siitä ympäristöystävällisen komponentin.

Uusimmat artikkelit

5.6.2025 | Alan Uutiset

Itämeren alueen kantaverkkoyhtiöt: yhdistetään maat tehokkaalla meriverkolla

BOGI hankkeen raportin mukaan Itämeren energiantuotantopotentiaali on noin 93 gigawattia. Turvallisuus ja suojaus ovat keskeisessä asemassa infraa rakennettaessa.

Tekoäly torjuu törmäykset – sensorijärjestelmä saa junan pysähtymään ajoissa norsunkin edessä

VTT:n kehittämää sensorijärjestelmää on testattu Intiassa. Se estää liikenneonnettomuuksia ja parantaa kaivosteollisuuden tuottavuutta.

Valmet lanseerasi DNAe-ratkaisun meriteollisuudelle

Täysin selainpohjainen merenkulun ohjausjärjestelmä integroituu saumattomasti laivojen laitteisiin.

Aalto-yliopistosta valmistuu avoimen automaation osaajia

"Oppiminen on sujunut parhaiten silloin, kun opiskelijoilla ei ole ennakko-oletuksia oikeasta tai väärästä tavasta tehdä automaatiota," tekniikan professori Valeriy Vyatkin toteaa. 

Rail Baltica -ratatyömaalla hyödynnetään suomalaista 3D-koneohjausjärjestelmää

Täysin digitalisoidussa mallipohjaisessa rakentamisessa työtä voivat tehdä yhdessä reaaliaikaisesti infrasuunnittelija, työkoneenkuljettaja, työmaapäällikkö ja projektinjohto.

Kemikaalit aiheuttavat paljon vakavia työtapaturmia – laiminlyönnit voivat johtaa rikosseuraamuksiin

”Työpaikoilla käytetään paljon vaarallisia kemikaaleja huolimattomasti. Valitettavasti monet työnantajat eivät tunnista kemiallisten tekijöiden aiheuttamaa vaaraa omalla työpaikallaan”, työsuojelutarkastaja Mikko Järvenreuna toteaa.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.