https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Combitech julkisti turvallisuustapahtumien mobiilin raportointi- ja analysointijärjestelmän

Turvallisuus- ja tietoturvaratkaisuja sekä turvallisuuden asiantuntijapalveluita tarjoava Combitech Oy on julkistanut mobiilin turvallisuustapahtumien raportointi- ja analysointijärjestelmän, Lassien. Lassie on yrityksille kehitetty järjestelmä, jota käyttämällä työntekijät voivat tehdä helposti turvallisuuteen ja tietoturvaan liittyviä ilmoituksia omilla mobiililaitteilla. Se tarjoaa kahdensuuntaisen viestinnän ilmoittajan ja käsittelijän välille.

webscreen

Combitechin kehittämä Lassie on matalan kynnyksen turvallisuustapahtumien raportointi- ja analysointijärjestelmä. Työntekijöiden mobiililaitteilla tekemät ilmoitukset tallentuvat automaattisesti Lassie-järjestelmän tietokantaan.

– Turvallisuus on koko organisaation yhteinen asia, johon tarvitaan jokaisen työntekijän panos. Olemme kehittäneet yritysten tarpeisiin Lassie-järjestelmän, jonka avulla voidaan tunnistaa aikaisessa vaiheessa yrityksen liiketoimintaa, it-ympäristöä tai henkilöstön työturvallisuutta uhkaavia riskejä sekä heikkoja signaaleja. Mitä aikaisemmassa vaiheessa riskit havaitaan, sitä kustannustehokkaammin niihin voidaan varautua ja sitä vähemmän niistä aiheutuu todellista haittaa, sanoo Combitechin toimitusjohtaja Pekka Blomberg.
– Näin helppokäyttöistä järjestelmää ei Suomesta vielä löydy.

Lassie-järjestelmä sisältää työntekijöiden laitteisiin asennettavan mobiilisovelluksen sekä ilmoitusten käsittelijöille tarkoitetun web-sovelluksen. Lassien* mobiilisovelluksen ja web-sovelluksen kautta voidaan lähettää tiedotteita ja pikaviestejä. Web-sovelluksella voidaan käsitellä Lassien tietokantaan tulleita ilmoituksia, ja tuottaa raportteja sekä analyyseja. Tietoa voidaan hyödyntää rajapintojen kautta myös muissa järjestelmissä.

WEBpotrait

– Yritysten työntekijät voivat tehdä Lassien kautta valokuvalla varustetun ilmoituksen esimerkiksi toimistorakennuksen jäisestä etupihasta, ja kertoa vaarasta muille. Kaatumisen aiheuttamasta murtuneesta jalasta voi koitua yritykselle jopa 60.000 euron** lasku. Lähettäjä voi seurata ilmoituksen käsittelyä ja täydentää ilmoitusta jälkikäteen, kertoo Combitechin R&D Manager Mika Jussila .

– Työntekijät eivät tällä hetkellä tiedä kenelle turvallisuuteen liittyviä ilmoituksia pitäisi tehdä eikä ilmoitusten tekemiseen ole tarjolla helppokäyttöisiä ja hyvän käyttökokemuksen tarjoavia kanavia. Lassie poistaa nämä haasteet, sanoo Jussila.
– Tuhannen henkilön organisaatiossa säästyy työaikaa vuodessa yli 140.000 euroa, kun ilmoittaminen turvallisuuteen liittyvistä havainnoista tehostuu.

Combitech toimittaa Lassien asiakkaille pilvipalveluna tai asiakkaan omaan konesaliympäristöön räätälöitynä ratkaisuna.

Lisätietoja: www.combitech.fi

*Lassie Plussa -järjestelmällä voidaan lähettää tiedotteita ja pikaviestejä.

**Käypä Hoito -toimituksen arvio säärimurtuman paranemisesta yli 3 kuukautta. 

Uusimmat artikkelit

13.3.2025 | Alan Uutiset

Financial Times listasi Kempowerin Euroopan kahdeksanneksi nopeimmin kasvavaksi yritykseksi

FT1000-lista kokoaa yhteen tuhat Euroopan nopeimmin kasvavaa yritystä. Kempower on ainoa pohjoismainen yritys kymmenen parhaan joukossa.

Anoran Koskenkorvan tehdas siirtyy kohti hiilineutraaliutta

Alkoholiyhtiö Anora investoi uuteen biomassakattilaan Koskenkorvan tislaamollaan. Tavoitteena on, että tislaamo voi siirtyä täysin uusiutuviin polttoaineisiin ensi vuoden aikana. 

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.

Olkiluodon vuosihuollot käynnistyvät

Ensimmäisenä alkaa Olkiluoto 3:n vuosihuolto, jossa laitos valmistellaan tulevalle, pidempikestoiselle 18 kuukauden käyttöjaksolle. Suunniteltuun huoltokokonaisuuteen sisältyy noin 1700 erillistä työtä sekä 5000 työvaihetta.

30.1.2025 | Tutkimus ja koulutus

VTT:n uusi valmennusohjelma auttaa suomalaisyrityksiä puolustusteollisuuden markkinoille

VTT käynnistää maksuttoman valmennusohjelman kaksikäyttöteknologiasta. Puolustusmarkkinat kiinnostavat, mutta yritysten on vaikea tunnistaa osaamista. Siviiliteknologiakin voi soveltua puolustuskäyttöön.

Vakava työtapaturma johti korvauksiin – alihankintasopimus ei vapauttanut vastuista

Hovioikeus piti voimassa tuomiot työturvallisuusrikoksesta. Tamperelaisen jätealan yrityksen toimitusjohtaja että työnjohtaja saivat sakkotuomiot, ja yritys tuomittiin yhteisösakkoon.

Vesilaitosyhdistyksen Kalkkikivialkalointiopas on päivitetty ajantasalle

Päivitettyyn oppaaseen on kerätty käyttökokemuksia vedenkäsittelylaitoksilta ja uutta tietoa muun muassa kalkkikivialkaloinnin hiilijalanjälkeen, huoltovarmuuteen ja turvallisuuteen liittyen.