https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Hiilineutraaliksi vaikka jäteautojen avulla

Pääkaupunkiseudun ja Kirkkonummen noin 140 jäteautoa alkaa kulkea biokaasulla tai uusiutuvalla dieselillä. HSY päätti helmikuussa, että jäteautoissa pitää käyttää vaihtoehtoisia polttoaineita, kuten biokaasua tai uusiutuvaa dieseliä.

jäteauto

Pääkaupunkiseudun ja Kirkkonummen noin 140 jäteautoa alkaa kulkea biokaasulla tai uusiutuvalla dieselillä. HSY päätti helmikuussa, että jäteautoissa pitää käyttää vaihtoehtoisia polttoaineita, kuten biokaasua tai uusiutuvaa dieseliä.

- Jäteautojen polttoaineeksi on tarjolla paljon vähäpäästöisiä vaihtoehtoja, kuten biokaasu, biodiesel, parafiininen diesel (HVO) ja etanoli. Tulevissa kilpailutuksissamme edellytämme kuljetusyrittäjien tarjoavan ei-fossiilisia vaihtoehtoja, joilla on minimaaliset ilmastovaikutukset, käyttöpäällikkö Juho Nuutinen kertoo.

Pääkaupunkiseudun ja Kirkkonummen kuljetusurakat kilpailutetaan alueittain noin viiden vuoden välein. Uutena ehtona on, että autojen käyttövoimana on fossiiliton polttoaine.

Jätekuljetusten osuus HSY:n toiminnan kaikista päästöistä on melko pieni eli alle 10 prosenttia.

- Silti siihenkin kannattaa tarttua ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi, varsinkin kun kuljetusten määrä on kasvussa, Nuutinen sanoo.

HSY:n tavoitteena on vähentää vuoteen 2025 mennessä kolmanneksella oman toimintansa ja tuottamiensa palvelujen kasvihuonekaasupäästöjä verrattuna vuoden 2016 tasoon. Hiilineutraalisuus on määrä saavuttaa vuonna 2030.

Uusimmat artikkelit

10.3.2025 | Alan Uutiset

Olkiluoto 3:n vuosihuolloissa tapahtui radioaktiivisen jäähdytteen vuoto - syynä inhimillinen erehdys

Olkiluodon radioaktiivista jäähdytettä pääsi vuotamaan osaan suojarakennuksen huonetiloista. Vahinko tapahtui inhimillisen virheen seurauksena. Tapahtumasta ei aiheutunut vaaraa hekilöstölle tai ympäristölle.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.

Helen jättää jäähyväiset kivihiilelle

Helen on saattanut Salmisaaren uuden pellettilaitoksen koekäytöt valmiiksi ja ottanut sen kaupalliseen käyttöön. 

Olkiluodon vuosihuollot käynnistyvät

Ensimmäisenä alkaa Olkiluoto 3:n vuosihuolto, jossa laitos valmistellaan tulevalle, pidempikestoiselle 18 kuukauden käyttöjaksolle. Suunniteltuun huoltokokonaisuuteen sisältyy noin 1700 erillistä työtä sekä 5000 työvaihetta.

30.1.2025 | Tutkimus ja koulutus

VTT:n uusi valmennusohjelma auttaa suomalaisyrityksiä puolustusteollisuuden markkinoille

VTT käynnistää maksuttoman valmennusohjelman kaksikäyttöteknologiasta. Puolustusmarkkinat kiinnostavat, mutta yritysten on vaikea tunnistaa osaamista. Siviiliteknologiakin voi soveltua puolustuskäyttöön.

Vakava työtapaturma johti korvauksiin – alihankintasopimus ei vapauttanut vastuista

Hovioikeus piti voimassa tuomiot työturvallisuusrikoksesta. Tamperelaisen jätealan yrityksen toimitusjohtaja että työnjohtaja saivat sakkotuomiot, ja yritys tuomittiin yhteisösakkoon.

Vesilaitosyhdistyksen Kalkkikivialkalointiopas on päivitetty ajantasalle

Päivitettyyn oppaaseen on kerätty käyttökokemuksia vedenkäsittelylaitoksilta ja uutta tietoa muun muassa kalkkikivialkaloinnin hiilijalanjälkeen, huoltovarmuuteen ja turvallisuuteen liittyen.