https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Kiilto kehittää muovin kierrätystä – L&T hoitaa logistiikan

Kiilto on aloittanut laajan pilottihankkeen yritysten muovijätteen vähentämiseksi.

muovi_kiilto

Yhtiön mukaan Suomessa kierrätetään muovisia kuluttajapakkauksia, mutta ei vielä juurikaan yrityspakkauksia. Kiilto haluaakin hankkeen avulla edistää muovisten yrityspakkausten kierrätystä.   

Kiillon organisoimassa hankkeessa ovat mukana Kaarea, SOL Palvelut, Viking Line, Naantalin kylpylä, Lassila&Tikanoja, Raision seudun koulutuskuntayhtymä Raseko sekä suuri terveydenhuolto-alan toimija.

Yhtiö toteutti jo viime kesänä  Muumimaailman kanssa pilottihankkeen , jossa kierrätettiin saarella käytetyt muoviset yrityspakkaukset.

L&T hoitaa käytännön logistiikan

Lassila & Tikanoja vastaa hankkeen käytännön logistiikasta. Se toimittaa yrityksiin keräysastiat ja hoitaa niiden tyhjennykset.
Lassila & Tikanojan liiketoimintapäällikkö Sanna Peltola kertoo, että kerätty muovimateriaali viedään yrityksen Merikarvian muovinkäsittelylaitokseen.
- Perillä kerätyn muovin laatu tarkistetaan. Sitten se murskataan, pestään ja kuivataan. Tämän jälkeen muovi jauhetaan pieneksi jakeeksi, mikä käy muoviteollisuuden raaka-aineeksi, sanoo Peltola.

Peltolan mukaan yritysmuovin kierrättäminen on ollut haasteellista muun muassa siksi, koska muovin käsittelyyn ei ole Suomessa riittävästi laitteistoja.
- Merikarvian laitokselle on valmistunut uusi yritysmuoveille tarkoitettu pesulinjasto. Se mahdollistaa nyt osaltaan yritysmuovin kierrätyksen.

Kierrätyksen vaikeusastetta nostaa myös se, että eri muovilaadut pitää kierrättää erikseen. Kiillon pilottihankkeessa kierrätetään HDPE-muovipakkauksia eli korkeatiheyksistä polyeteeniä sisältäviä pakkauksia.

- Kierrätysmuovista valmistetaan ensi sijaisesti alkuperäisen kaltaisia tuotteita, vaikkapa muovipulloja.

Kiilto neuvoo ja perehdyttää

Hankkeessa Kiilto ohjeistaa ja perehdyttää siihen osallistuvien yritysten henkilöstön pakkausten keräykseen ja kierrätykseen.

- Hankkeeseen osallistuminen on yrityksille helppoa, se ei vaadi juurikaan ylimääräistä työtä. Käytännössä riittää, että työntekijä huuhtelee tyhjentyneen pakkauksen ja panee sen keräysastiaan, Kiillon tuotekehityspäällikkö Heidi Kähkönen huomauttaa.

Pilottihanke käynnistyi lokakuussa ja se kestää puoli vuotta. Tämän jälkeen tulokset kootaan yhteen ja päätetään jatkotoimista.

Peltola uskoo, että muutaman vuoden päästä yritysmuovin kierrätyksessä ollaan jo paljon nykyistä pidemmällä. Myös EU:n lainsäädäntö ohjaa kierrätyksen tehostamiseen. Vuonna 2025 50 prosenttia kaikesta pakkauksiin käytettävästä muovista pitää kierrättää.

Uusimmat artikkelit

Rail Baltica -ratatyömaalla hyödynnetään suomalaista 3D-koneohjausjärjestelmää

Täysin digitalisoidussa mallipohjaisessa rakentamisessa työtä voivat tehdä yhdessä reaaliaikaisesti infrasuunnittelija, työkoneenkuljettaja, työmaapäällikkö ja projektinjohto.

8.5.2025 | Alan Uutiset

Teknologiateollisuus: “Vapautuksen päivä” käänsi hyvin alkaneen vuoden valtavaksi epävarmuudeksi

Teknologiateollisuuden uusien tilausten arvo parani alkuvuonna vuodentakaiseen nähden ja tarjouspyyntökyselyn saldoluku nousi positiiviseksi ensimmäisen kerran yli kahteen vuoteen. Jäsenille tehty kysely kertoo kuitenkin suuresta epävarmuudesta. Donald Trumpin toimet ovat hidastaneet investointipäätöksiä. 

Suomen ja Viron välisen EstLink 2 -yhteyden korjaustyöt alkavat toukokuussa

Merenpohjaan asennetaan uutta kaapelia noin kilometrin verran. Sähkönsiirtoyhteyden odotetaan palaavan kaupalliseen käyttöön heinäkuun puolivälissä.

Kemikaalit aiheuttavat paljon vakavia työtapaturmia – laiminlyönnit voivat johtaa rikosseuraamuksiin

”Työpaikoilla käytetään paljon vaarallisia kemikaaleja huolimattomasti. Valitettavasti monet työnantajat eivät tunnista kemiallisten tekijöiden aiheuttamaa vaaraa omalla työpaikallaan”, työsuojelutarkastaja Mikko Järvenreuna toteaa.

Gasumin biokaasu pienentää Metsä Groupin valmistaman kartongin hiilijalanjälkeä

Vähäpäästöisiä kartonkeja haluavat asiakkaat ovat tyypillisesti suuria toimijoita, joilla on tiukat kestävyystavoitteet.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.

30.1.2025 | Tutkimus ja koulutus

VTT:n uusi valmennusohjelma auttaa suomalaisyrityksiä puolustusteollisuuden markkinoille

VTT käynnistää maksuttoman valmennusohjelman kaksikäyttöteknologiasta. Puolustusmarkkinat kiinnostavat, mutta yritysten on vaikea tunnistaa osaamista. Siviiliteknologiakin voi soveltua puolustuskäyttöön.