https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Uudesta Koronaviruksesta (COVID-19) ei ole erityistä riskiä jätevesityöntekijöille

Tartuntatautiepidemiat voivat lisätä jätevesityöntekijöiden riskiä sairastua infektioihin, koska jäteveden ja -lietteen mikrobit saattavat kulkeutua kosketustartunnan tai hengitysteiden kautta työntekijään. Koronavirustartunnan saaminen jätevesistä ei ole kuitenkaan todennäköistä, eikä siitä ole näyttöä. 

person-washing-his-hand-545014

Nykytiedon mukaan koronavirustartunnat ovat tapahtuneet kosketustartuntana ihmisestä tai eläimestä tai pisaratartuntana sairastuneen ihmisen välittömässä läheisyydessä. Jäteveden kautta aiheutuneita COVID-19-tartuntoja ei ole havaittu.

Asianmukaisesta suojautumisesta ja hygieniasta pitää kuitenkin huolehtia. Näin voidaan tartunta ehkäistä, vaikka virusta sattuisi olemaan jätevesissä tai -lietteissä. Näillä toimenpiteillä voidaan torjua samanaikaisesti muidenkin biologisten tekijöiden aiheuttamaa sairastumisriskiä.

SUOJAUTUMINEN

Asianmukaista suojautumista on suojakäsineiden, työvaatetuksen, päähineen ja puhdistettavien kenkien käyttö. Kertakäyttökäsineitä käyttämällä varmistetaan, että tartuntaa ei saada käsien kautta.

Hengityksen- ja silmiensuojainta käytetään tilanteissa, joissa roiskuu tai muutoin muodostuu aerosolia ilmaan jätevesistä tai jätevesilietteistä. Hengityksensuojainta käytettäessä tärkeintä on, että suojain on tiiviisti kasvoilla ja siinä on biologisia tekijöitä suodattava P3-luokan hiukkassuodatin.

Hengityksensuojaimet voivat olla malliltaan esim. kertakäyttöisiä FFP3-luokan suojaimia. Jos käytössä on uudelleen käytettäviä suojaimia, ne täytyy puhdistaa käytön jälkeen joko vesipesulla tai desinfiointiaineella. Kertakäyttöiset suojavarusteet laitetaan poltettaviin sekajätteisiin käytön jälkeen.

HENKILÖKOHTAINEN HYGIENIA

Henkilökohtaisesta hygieniasta huolehtiminen tarkoittaa käsien pesua työtehtävän jälkeen ja aina ennen ruokailua ja tupakointia tai muutoin koskettaessa suun alueelle. Suojakäsineet ja muut suojaimet eivät korvaa hyvää käsihygieniaa. Kädet on pestävä suojakäsineidenkin käytön jälkeen. Näkyvä lika on aina poistettava vesi- ja saippuapesulla. Sen jälkeen voi halutessaan tehostaa pesua vielä alkoholipitoisella käsihuuhteella.

TYÖVAATTEET JA SUOJAVARUSTEET

Työvaatteet ja suojavarusteet on jätettävä työvuoron jälkeen sosiaalitilojen likaiselle puolelle, peseydyttävä suihkussa ja vaihdettava siviilivaatteet päälle puhtaalla puolella. Likaiset työvaatteet on pestävä +60 Celsiusasteessa vähintään 30 minuutin pesuohjelmalla. Kengät on huuhdeltava liasta ja jätettävä kuivumaan. Samoin muut uudelleen käytettävät suojavarusteet on vähintään pyyhkäistävä puhtaaksi joko vedellä tai alkoholipitoisella desinfiointiaineella. Irtolian poistaminen ja varusteiden kuivaaminen puhdistuksen jälkeen heikentävät tehokkaasti kaikenlaisten biologisten tekijöiden elin- ja tartuntakykyä.

TERVEYDENHOITO

Terveydenhoito: Jos työntekijällä ilmenee ripulia, kuumetta tai hengityselinoireita, niin on otettava yhteyttä omaan työterveyshuoltoon tai terveydenhuollon päivystykseen.

Lisätietoa saatavilla yleisesti biologisista tekijöistä vesihuoltolaitosten työturvallisuusoppaan ”riskien tunnistus ja hallintakeinot” -sivuilla sekä uudesta koronaviruksesta Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen sivuilla

https://thl.fi/fi/web/infektiotaudit-ja-rokotukset/ajankohtaista/wuhanin-koronavirus

Uutinen TTL:n sivuilla löytyy tästä linkistä

Uusimmat artikkelit

Olkiluoto 2 palaa sähköntuotantoon vasta toukokuussa

Olkiluoto 2 -laitosyksikön sähköntuotanto keskeytettiin tiistaina 15. huhtikuuta turbiinilaitoksen generaattorilla havaitun kosteuden nousun vuoksi. OL2:n generaattorin roottori vaihdetaan vararoottoriin.

10.4.2025 | Alan Uutiset

VTT ja LUT-yliopisto löysivät keinoja jalostaa metsäteollisuuden hiilidioksidipäästöt muovin raaka-aineeksi

Forest CUMP -tutkimusprojektissa selvitettiin, miten metsäteollisuudesta ja jätteenpoltosta syntyvää biopohjaista hiilidioksidia otetaan talteen ja muunnetaan korkean jalostusasteen tuotteiksi, kuten muovien raaka-aineiksi eteeniksi ja propeeniksi.

Wärtsilä laajentaa teknologiakeskus Sustainable Technology Hubia Vaasassa

Wärtsilän 50 miljoonan euron investointi nopeuttaa tulevaisuuden polttoaineratkaisujen tuotantoa ja tuotekehitystä sekä uusien tuotteiden tuomista markkinoille.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.

Olkiluodon vuosihuollot käynnistyvät

Ensimmäisenä alkaa Olkiluoto 3:n vuosihuolto, jossa laitos valmistellaan tulevalle, pidempikestoiselle 18 kuukauden käyttöjaksolle. Suunniteltuun huoltokokonaisuuteen sisältyy noin 1700 erillistä työtä sekä 5000 työvaihetta.

30.1.2025 | Tutkimus ja koulutus

VTT:n uusi valmennusohjelma auttaa suomalaisyrityksiä puolustusteollisuuden markkinoille

VTT käynnistää maksuttoman valmennusohjelman kaksikäyttöteknologiasta. Puolustusmarkkinat kiinnostavat, mutta yritysten on vaikea tunnistaa osaamista. Siviiliteknologiakin voi soveltua puolustuskäyttöön.

Vakava työtapaturma johti korvauksiin – alihankintasopimus ei vapauttanut vastuista

Hovioikeus piti voimassa tuomiot työturvallisuusrikoksesta. Tamperelaisen jätealan yrityksen toimitusjohtaja että työnjohtaja saivat sakkotuomiot, ja yritys tuomittiin yhteisösakkoon.