https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Työhyvinvoinnin kehittäminen hankkeena voi auttaa työelämän muutoksissa

Työhyvinvointiin kannattaa panostaa myös hankemuotoisesti, ilmenee Maija Vänskän sosiaali- ja terveyshallintotieteen väitöstutkimuksesta. Tulos perustuu julkisessa organisaatiossa tehtyyn tapaustutkimukseen.

blob

Kuvassa Maija Vänskä kuvaaja Riikka Kalmi

– Hankkeessa mukana olleille muodostui käsitys, että työnantaja välittää työntekijöistään muutoksen keskellä. Osallistujille tehdyn kyselyn mukaan hankkeen hyötynä oli lisääntynyt osallisuuden ja yhteisöllisyyden kokemus, kertoo perjantaina 13. toukokuuta Vaasan yliopistossa väittelevä Vänskä.

Vänskän väitöskirja käsittelee työhyvinvointia ja sen kehittämistä julkisessa organisaatiossa. Hän muistuttaa, että työhyvinvointi on monimuotoinen ilmiö, jota ei ole aivan yksinkertaista määritellä. Pelkistettynä se tarkoittaa työskentelyä turvallisesti ja terveellisesti.

– Työhyvinvointi on osa jokapäiväistä toimintaa, jota ei saa eikä pidä unohtaa.

Hankintaosaaminen ennustaa työhyvinvointihankkeen onnistumista

Väitöstutkimuksen mukaan hankemuotoiseen työhyvinvoinnin kehittämiseen sisältyy monia kriittisiä kohtia, joissa tehdyt ratkaisut vaikuttavat hankkeella aikaansaataviin tuloksiin. Yksi näistä on hankintaosaamisen taso, jota voidaan pitää keskeisenä työhyvinvointihankkeen onnistumista ennakoivana tekijänä.

– Hankeosaamiseen julkisissa organisaatioissa kannattaa panostaa esimerkiksi riittävällä hankintakoulutuksella ja etukäteisvalmennuksella.

Hankemuotoinen työhyvinvoinnin kehittäminen ei välttämättä ole salamannopeaa kehittämistä, varsinkaan jos hankekustannukset nousevat yli hankintalakien määrittelemien summien. Aikaa saattaa kulua vuosiakin hankkeen valmistelun ja toteuttamisen välillä. Tämä kävi ilmi myös tutkimuksen kohteena olevassa työhyvinvointihankkeessa.

– Alustavien hankekriteerien asettamista kannattaa miettiä tarkoin, jotta ne helpottaisivat esimerkiksi palveluntuottajan valintaa, Vänskä muistuttaa.

Vänskä käytti tapaustutkimuksessa laadullisia ja määrällisiä menetelmiä, joilla saatiin laajempaa näkemystä tutkimukseen. Aineistona oli kyselytutkimuksen lisäksi kohdeorganisaation asiakirja-aineisto.

Väitöstilaisuus

TtM Maija Vänskän väitöstutkimus “Työhyvinvointi ja sen kehittäminen julkisessa organisaatiossa” tarkastetaan perjantaina 13.5.2022 klo 12 Vaasan yliopiston Tritonia-rakennuksen Nissi-auditoriossa.

Uusimmat artikkelit

13.3.2025 | Alan Uutiset

Financial Times listasi Kempowerin Euroopan kahdeksanneksi nopeimmin kasvavaksi yritykseksi

FT1000-lista kokoaa yhteen tuhat Euroopan nopeimmin kasvavaa yritystä. Kempower on ainoa pohjoismainen yritys kymmenen parhaan joukossa.

Anoran Koskenkorvan tehdas siirtyy kohti hiilineutraaliutta

Alkoholiyhtiö Anora investoi uuteen biomassakattilaan Koskenkorvan tislaamollaan. Tavoitteena on, että tislaamo voi siirtyä täysin uusiutuviin polttoaineisiin ensi vuoden aikana. 

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.

Olkiluodon vuosihuollot käynnistyvät

Ensimmäisenä alkaa Olkiluoto 3:n vuosihuolto, jossa laitos valmistellaan tulevalle, pidempikestoiselle 18 kuukauden käyttöjaksolle. Suunniteltuun huoltokokonaisuuteen sisältyy noin 1700 erillistä työtä sekä 5000 työvaihetta.

30.1.2025 | Tutkimus ja koulutus

VTT:n uusi valmennusohjelma auttaa suomalaisyrityksiä puolustusteollisuuden markkinoille

VTT käynnistää maksuttoman valmennusohjelman kaksikäyttöteknologiasta. Puolustusmarkkinat kiinnostavat, mutta yritysten on vaikea tunnistaa osaamista. Siviiliteknologiakin voi soveltua puolustuskäyttöön.

Vakava työtapaturma johti korvauksiin – alihankintasopimus ei vapauttanut vastuista

Hovioikeus piti voimassa tuomiot työturvallisuusrikoksesta. Tamperelaisen jätealan yrityksen toimitusjohtaja että työnjohtaja saivat sakkotuomiot, ja yritys tuomittiin yhteisösakkoon.

Vesilaitosyhdistyksen Kalkkikivialkalointiopas on päivitetty ajantasalle

Päivitettyyn oppaaseen on kerätty käyttökokemuksia vedenkäsittelylaitoksilta ja uutta tietoa muun muassa kalkkikivialkaloinnin hiilijalanjälkeen, huoltovarmuuteen ja turvallisuuteen liittyen.