https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Caverion ja Gasum aloittavat yhteistyön kaasutankkausasemien valvonnassa ja ylläpidossa Suomessa, Ruotsissa ja Norjassa

Caverion ja Energiayhtiö Gasum ovat sopineet kumppanuudesta Gasumin raskaiden ja kevyiden kaasuajoneuvojen tankkausasemien valvontaan ja ylläpitoon liittyen. Yhteistyö käynnistyy aluksi Suomessa ja Ruotsissa ja laajenee myöhemmin tänä vuonna Norjaan.

caverion

Caverion hoitaa kaasutankkausasemien huoltoa ja kunnossapitoa ja vastaa myös kaikkien kaasutankkausasemien valvomopalveluista, etähallinnasta ja tekniikkaa koskevista helpdesk -palveluista 24/7.

- Rakennamme pohjoismaista kaasumarkkinaa ja lisäämme kaasun saatavuutta eri asiakassegmenteissä. On hyvä aloittaa yhteistyö Pohjoismaissa toimivan kumppanin Caverionin kanssa. Kaasun liikennekäyttö kasvaa parhaillaan kaikissa ajoneuvoluokissa. Rakennamme uusia kaasutankkausasemia ja laajennamme lähivuosina kaikkiaan 50 raskaan liikenteen aseman verkoston Suomeen, Ruotsiin ja Norjaan, kertoo Ari Suomilammi, johtaja, Circular Economy Finland, Gasum.

- Tavoite hiilineutraalista yhteiskunnasta vaatii runsaasti toimenpiteitä ja olemme mukana luomassa mahdollisuuksia vähäpäästöisempään liikenteeseen, sanoo Thomas Hietto, Caverionin Palvelut-liiketoimintayksikön johtaja.

Kaasuautoilun määrän ennustetaan kasvavan lähivuosina merkittävästi. Vuonna 2018 Suomessa oli rekisteröity noin 6 300 kaasukäyttöistä autoa. Energia- ja ilmastostrategia 2030:n mukaan Suomessa pitäisi olla vuonna 2030 liikenteessä vähintään 50 000 kaasukäyttöistä henkilöautoa.

Uusimmat artikkelit

10.3.2025 | Alan Uutiset

Olkiluoto 3:n vuosihuolloissa tapahtui radioaktiivisen jäähdytteen vuoto - syynä inhimillinen erehdys

Olkiluodon radioaktiivista jäähdytettä pääsi vuotamaan osaan suojarakennuksen huonetiloista. Vahinko tapahtui inhimillisen virheen seurauksena. Tapahtumasta ei aiheutunut vaaraa hekilöstölle tai ympäristölle.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.

Helen jättää jäähyväiset kivihiilelle

Helen on saattanut Salmisaaren uuden pellettilaitoksen koekäytöt valmiiksi ja ottanut sen kaupalliseen käyttöön. 

Olkiluodon vuosihuollot käynnistyvät

Ensimmäisenä alkaa Olkiluoto 3:n vuosihuolto, jossa laitos valmistellaan tulevalle, pidempikestoiselle 18 kuukauden käyttöjaksolle. Suunniteltuun huoltokokonaisuuteen sisältyy noin 1700 erillistä työtä sekä 5000 työvaihetta.

30.1.2025 | Tutkimus ja koulutus

VTT:n uusi valmennusohjelma auttaa suomalaisyrityksiä puolustusteollisuuden markkinoille

VTT käynnistää maksuttoman valmennusohjelman kaksikäyttöteknologiasta. Puolustusmarkkinat kiinnostavat, mutta yritysten on vaikea tunnistaa osaamista. Siviiliteknologiakin voi soveltua puolustuskäyttöön.

Vakava työtapaturma johti korvauksiin – alihankintasopimus ei vapauttanut vastuista

Hovioikeus piti voimassa tuomiot työturvallisuusrikoksesta. Tamperelaisen jätealan yrityksen toimitusjohtaja että työnjohtaja saivat sakkotuomiot, ja yritys tuomittiin yhteisösakkoon.

Vesilaitosyhdistyksen Kalkkikivialkalointiopas on päivitetty ajantasalle

Päivitettyyn oppaaseen on kerätty käyttökokemuksia vedenkäsittelylaitoksilta ja uutta tietoa muun muassa kalkkikivialkaloinnin hiilijalanjälkeen, huoltovarmuuteen ja turvallisuuteen liittyen.