https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Energia-alan päästövähennykset eivät riipu hiilinieluista, omat teot avainasemassa

Energiatuotannon tie puhtaaseen energiajärjestelmään ei ole riippuvainen metsien hiilinieluista, vaan alan omista päästövähennyksistä, toteaa  Energiateollisuus ry lehdistötiedotteessa.

adventure-atmosphere-conifer-418831

Hiilinielujen taso on vaikeasti ennakoitavissa, varsinkin kun Luonnonvarakeskuksen arviot vaihtelevat rajusti lyhyenkin ajan sisällä. Päästöjen vähennyksiä voidaan puolestaan ennakoida aika tarkasti. 

– Hallituksen asettama tavoite hiilineutraalista Suomesta 2035 saavuttaminen ei jää energia-alasta kiinni, toteaa Energiateollisuus ry:n hallituksen puheenjohtaja Jussi Laitinen. 

– Arviot hiilinieluista perustuvat aina enemmän tai vähemmän teoreettisiin malleihin, mutta meidän tietomme päästöjen vähennyksistä lähtee yritysten nykyisestä ja ennakoitavasta tulevasta toiminnasta, Laitinen jatkaa. 

Energiatuotannon päästöt ovat puolittuneet kuluneen 10 vuoden aikana, ja tänä syksynä Energiateollisuus ry sitoutui puolittamaan päästönsä myös tulevalla vuosikymmenellä. EU:n tavoitteena on olla hiilineutraali vuonna 2050, Suomi tulee saavuttamaan tuon huomattavasti aikaisemmin. Kuluvan puheenjohtajuuskauden tärkeä päämäärä on kirittää muuta Eurooppaa mukaan talkoisiin.   

Energia-alalla investoinnit ovat pitkäjänteisiä ja siirryttäessä kohti uutta, puhdasta ja älykästä energiajärjestelmää toimintaympäristön on oltava mahdollisimman ennakoitava. EU:n päästökauppa on nostanut päästöoikeuksien hinnat kuluneen kahden vuoden aikana viisinkertaisiksi, ja se ohjaa tehokkaasti tuotantoa päästöttömään suuntaan.  

– Vähennämme päästöjä ilmastoinnostuksen vallassa, toteaa Energiateollisuus ry:n toimitusjohtaja Jukka Leskelä.

– Nykyiset ohjausmekanismit toimivat hyvin, ja tarjoavat ennakoitavan toimintaympäristön yrityksille. 

Uusimmat artikkelit

5.6.2025 | Alan Uutiset

Itämeren alueen kantaverkkoyhtiöt: yhdistetään maat tehokkaalla meriverkolla

BOGI hankkeen raportin mukaan Itämeren energiantuotantopotentiaali on noin 93 gigawattia. Turvallisuus ja suojaus ovat keskeisessä asemassa infraa rakennettaessa.

Tekoäly torjuu törmäykset – sensorijärjestelmä saa junan pysähtymään ajoissa norsunkin edessä

VTT:n kehittämää sensorijärjestelmää on testattu Intiassa. Se estää liikenneonnettomuuksia ja parantaa kaivosteollisuuden tuottavuutta.

Valmet lanseerasi DNAe-ratkaisun meriteollisuudelle

Täysin selainpohjainen merenkulun ohjausjärjestelmä integroituu saumattomasti laivojen laitteisiin.

Aalto-yliopistosta valmistuu avoimen automaation osaajia

"Oppiminen on sujunut parhaiten silloin, kun opiskelijoilla ei ole ennakko-oletuksia oikeasta tai väärästä tavasta tehdä automaatiota," tekniikan professori Valeriy Vyatkin toteaa. 

Rail Baltica -ratatyömaalla hyödynnetään suomalaista 3D-koneohjausjärjestelmää

Täysin digitalisoidussa mallipohjaisessa rakentamisessa työtä voivat tehdä yhdessä reaaliaikaisesti infrasuunnittelija, työkoneenkuljettaja, työmaapäällikkö ja projektinjohto.

Kemikaalit aiheuttavat paljon vakavia työtapaturmia – laiminlyönnit voivat johtaa rikosseuraamuksiin

”Työpaikoilla käytetään paljon vaarallisia kemikaaleja huolimattomasti. Valitettavasti monet työnantajat eivät tunnista kemiallisten tekijöiden aiheuttamaa vaaraa omalla työpaikallaan”, työsuojelutarkastaja Mikko Järvenreuna toteaa.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.