https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Ford pyrkii globaaliin hiilineutraaliuteen 2050 mennessä

Autonvalmistaja Ford kertoo tuoreessa kestävän kehityksen raportissaan laajentavansa ilmastonmuutostavoitteitaan ja pyrkivänsä saavuttamaan globaalin hiilineutraalisen toiminnan vuoteen 2050 mennessä. Yhtiö tiukentaa myös välitavoitteitaan vastatakseen ilmastonmuutoksen haasteisiin Euroopassa. 

ford

Yhtiö on jo aiemmin ilmoittanut vuoteen 2035 mennessä käyttävänsä kokonaan paikallista ja uusiutuvaa energiaa kaikissa tuotantolaitoksissaan. Tähän mennessä Fordin kaikki toimitilat Britanniassa ja Kölnissä sekä tehtaat Craiovassa, Romaniassa toimivat jo vihreällä energialla. Eurooppa on yksi ensimmäisistä etapeista Fordin hiilineutraaliin toimintaan globaalisti. 

Hiilineutraaliuden eli nollahiilipäästöjen saavuttamiseksi yhtiö aikoo keskittyä aluksi kolmeen kohtaan, jotka kattavat noin 95 prosenttia hiilidioksidipäästöistä: auton käyttö, toimitusketjut ja toimitilat.

- Voimme samanaikaisesti sekä kehittää ja valmistaa hienoja autoja, kasvattaa kestävää ja vahvaa liiketoimintaa, että suojalla planeettaa, sanoo Bob Holycross, Fordin varapuheenjohtaja, vastuullisuus- , ympäristö- ja turvallisuusjohtaja.

-Meillä ei vielä ole vastauksia kaikkeen, mutta työskentelemme aktiivisesti globaalien ja paikallisten yhteistyökumppanien ja sidosryhmien kanssa löytääksemme ne, lisää Holycross.

Ford on Yhdysvaltojen suurista autonvalmistajista ainoa, joka on sitoutunut hiilidioksidipäästöjen vähentämiseen Pariisin ilmastosopimuksen mukaisesti. 

Yhtiö investoi yli 11,5 miljardia Yhdysvaltain dollaria sähköautoihin vuoden 2022 loppuun mennessä ja on sitoutunut valmistamaan sähköistettyjä version kaikista Euroopassa myytävistä automalleista. Näistä sähköisistä maaleista 18 ovat saatavilla vuoden 2021 loppuun mennessä.

Teksti: Ossi Hiltunen

Uusimmat artikkelit

Euroopan modernein kartonkituotantolinja on nyt Oulussa

Stora Enson Oulun tehtaan uusi tuotantolinja vihittiin käyttöön 18. elokuuta. Tehdasalueen uudistuksiin on investoitu 1,1 miljardia euroa.

18.8.2025 | Alan Uutiset

Jari-Pekka Pulliainen IFS:n Suomen-maajohtajaksi

Jari-Pekka Pulliainen nostettiin talon sisältä uuteen rooliin. Hänen vastuulla on jatkaa liiketoiminnan kasvattamista Suomessa. 

Metso laajensi kaivosalueen ytimessä toimivaa huoltokeskustaan Chilessä

La Negran alueella toimiva huoltokeskus on kolminkertaistanut sopimustensa määrän viime vuosien aikana. Laajennus parantaa erityisesti suurten laitteiden huoltokyvykyyttä.

Työturvallisuusrikoksesta ja ympäristön törkeästä turmelemisesta ehdollista vankeutta

Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeus tuomitsi kauhavalaisen yrityksen törkeästä ympäristön turmelemisesta ja työturvallisuusrikoksesta yhteisösakkoon ja rikoshyödyn menettämiseen. Laiminlyönnit paljastuivat työsuojelutarkastuksessa.

Aalto-yliopistosta valmistuu avoimen automaation osaajia

"Oppiminen on sujunut parhaiten silloin, kun opiskelijoilla ei ole ennakko-oletuksia oikeasta tai väärästä tavasta tehdä automaatiota," tekniikan professori Valeriy Vyatkin toteaa. 

Rail Baltica -ratatyömaalla hyödynnetään suomalaista 3D-koneohjausjärjestelmää

Täysin digitalisoidussa mallipohjaisessa rakentamisessa työtä voivat tehdä yhdessä reaaliaikaisesti infrasuunnittelija, työkoneenkuljettaja, työmaapäällikkö ja projektinjohto.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.