https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

K-kauppojen aurinkovoimaloilla ennätystehot touko-kesäkuussa

K-kauppojen aurinkovoimaloiden yli 40 000 aurinkopaneelia tuottivat touko-kesäkuussa ennätykselliset yli 3 000 MWh puhdasta aurinkosähköä. Kokonaisuudessa tuotettu määrä vastaa noin 5 000 pakastealtaan vuotuista sähkönkulutusta. Parhaimmassa tapauksessa aurinkovoimalla pystytään kattamaan valtaosa kaupan päivittäisestä sähkötarpeesta. 

kkauppa

Aurinkovoima sopii erittäin hyvin kaupan alalle, sillä ruokakauppojen sähkön kulutus sekä aurinkovoimaloiden tuotto on suurinta aurinkoisina kesäpäivänä. Kylmälaitteiden vuoksi kaupan sähkönkulutus kesäisin on paljon suurempaan esimerkiksi toimistorakennukseen verrattuna. 

- Kesäaikaan aurinkovoimalamme tuotannolla pystytään kattamaan jopa 60 prosenttia kaupan päivittäisestä sähkötarpeesta. Tänä vuonna kesäkuu oli erityisen aurinkoinen ja voimalat pääsivät huipputuottoihin. Osaltaan ennätystuottoihin vaikuttavat toki vuoden aikana tehdyt panostukset voimaloihin, kertoo Jukka Anttila kauppapaikkanjohtavaja K-ryhmästä.

K-ryhmä on viime vuosina investoinut paljon aurinkovoimaan. Kauppojen yhteydessä on jo 34 aurinkovoimalaa ja rakenteilla on kaksi lisää. Voimaloiden teho on noin 12,7 MWp ja sähköntuotatokapasiteetti noin 10,8 GWh. Voimaloista saadaan täydet tehot ensimmäistä kertaa noin toukokuun puolivälissä. Lisää voimaloita on kaavailtu ja vuoden loppuun mennessä niitä on määrä olla jo 40.

- Syksyllä valmistuvat auronkovoimalat K-Citymarket Mäntsälään ja K-Citymarket Ruskoon Ouluun. Kaikissa rakennuttamissamme uusissa kaupoissa selvitetään mahdollisuutta aurinkovoimalan asentamiseen, Anttila jatkaa.

K-ryhmän toiminnan suurimmat ympäristöpäästöt syntyvät kiinteistöjen kuluttamasta lämmöstä ja sähköstä sekä logistiikan kuljetuten kautta. Keväällä päivitetyt tavoitteet päästöjen hillitsemiseksi ovat kuunnianhimoiset: yhtiö pyrkii hiilineneutraaliksi vuonna 2025 ja saamaan toimintansa päästöt nollaan vuoteen 2030 mennessä.

Keskeisin keino päämäärän tavoittamisessa on uusiutuvan energian käytön lisääminen. Kaikki keskon käyttämä sähkö K-kaupoissa ja muissa keskon kiinteistöissä Suomessa on 100 prosenttia uusiutuvaa sähköä vuoden 2017 alusta alkaen.

K-ryhmä tiedotti aiemmin keväällä kasvattavansa oman uusiutuvan sähkön määrää hankkimalla tuulivoimaa seuraavan 15 vuoden ajan Suomeen rakennettavsta uudesta tuulivoimapuistosta.

K-ryhmä on Suomen suurimpia aurinkovoiman tuottajia ja käyttäjiä 34 aurinkovoimalallaan.

Uusimmat artikkelit

10.3.2025 | Alan Uutiset

Olkiluoto 3:n vuosihuolloissa tapahtui radioaktiivisen jäähdytteen vuoto - syynä inhimillinen erehdys

Olkiluodon radioaktiivista jäähdytettä pääsi vuotamaan osaan suojarakennuksen huonetiloista. Vahinko tapahtui inhimillisen virheen seurauksena. Tapahtumasta ei aiheutunut vaaraa hekilöstölle tai ympäristölle.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.

Helen jättää jäähyväiset kivihiilelle

Helen on saattanut Salmisaaren uuden pellettilaitoksen koekäytöt valmiiksi ja ottanut sen kaupalliseen käyttöön. 

Olkiluodon vuosihuollot käynnistyvät

Ensimmäisenä alkaa Olkiluoto 3:n vuosihuolto, jossa laitos valmistellaan tulevalle, pidempikestoiselle 18 kuukauden käyttöjaksolle. Suunniteltuun huoltokokonaisuuteen sisältyy noin 1700 erillistä työtä sekä 5000 työvaihetta.

30.1.2025 | Tutkimus ja koulutus

VTT:n uusi valmennusohjelma auttaa suomalaisyrityksiä puolustusteollisuuden markkinoille

VTT käynnistää maksuttoman valmennusohjelman kaksikäyttöteknologiasta. Puolustusmarkkinat kiinnostavat, mutta yritysten on vaikea tunnistaa osaamista. Siviiliteknologiakin voi soveltua puolustuskäyttöön.

Vakava työtapaturma johti korvauksiin – alihankintasopimus ei vapauttanut vastuista

Hovioikeus piti voimassa tuomiot työturvallisuusrikoksesta. Tamperelaisen jätealan yrityksen toimitusjohtaja että työnjohtaja saivat sakkotuomiot, ja yritys tuomittiin yhteisösakkoon.

Vesilaitosyhdistyksen Kalkkikivialkalointiopas on päivitetty ajantasalle

Päivitettyyn oppaaseen on kerätty käyttökokemuksia vedenkäsittelylaitoksilta ja uutta tietoa muun muassa kalkkikivialkaloinnin hiilijalanjälkeen, huoltovarmuuteen ja turvallisuuteen liittyen.