https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Kuinka desinfioida elintarviketeollisuuden kohteet viruksen varalta

Yleisesti alkoholi-, peretikkahappo- ja hypokloriittipohjaiset tuotteet ovat tehokkaimpia erilaisten virusten, kuten myös koronaviruksen COVID-19, tuhoamiseen.

kiilto

Tilassa, jossa on oleskellut joko tartunnan saanut henkilö tai epäilty tartunnan saanut henkilö, tulee suorittaa huolellinen siivous heikosti emäksisellä yleispuhdistusaineella, jonka jälkeen erityisesti kosketuspinnat on desinfioitava. Välineinä tulee käyttää kertakäyttöisiä / lyhytkäyttöisiä mikrokuitupyyhkeitä ja moppeja. Siivouksessa syntyneet jätteet ja kontaminoituneet välineet tulee pakata välittömästi erilliseen jätesäkkiin, joka suljetaan ja toimitetaan jäteastiaan.

Elintarviketeollisuuden tiloissa tulisi suorittaa lisäksi puhdistus desinfioivalla aineella. Pinnoille ja laitteille soveltuvat alkoholipohjaisista tuotteista ETA 700 sekä IPA 300 ja peretikkahappoisista desinfiointiaineista F 263 Airol Foam sekä F 268 Airol S. Lisäksi hypokloriittipohjaiset F 261 Kloriitti-Forte, F 10 Hype, F 15 Hite sekä F 18 Trio ovat tehokkaita koronaviruksen tuhoamiseen. Kloorituotteiden annostus tulee olla 1000 ppm ja peretikkahappotuotteiden 500 ppm. Kiillon tuotekehityspäällikkö Kimmo Nurmi ohjeistaa huuhtelemaan tuotteet pois riippuen käyttötavasta ja -kohteesta sekä kiinnittämään huomiota oikeaan annosteluun, lisätietoja näistä tuotteiden omilla sivuilla.

Siivouksen aikana tulee kiinnittää huomiota omaan suojautumiseen. Suojaimia riisuttaessa tärkeää on, ettei kosketa käytettyjen suojaimien ulkopintoja. Riisumisen jälkeen kädet pitää pestä huolellisesti lämpimällä vedellä sekä saippualla, esimerkiksi Erisan Soap. Maailman terveysjärjestö (WHO) ohjeistaa lisäksi käyttämään etanolipohjaista käsihuuhdetta. Vaipallisia viruksia, kuten koronavirusta vastaan tehokkaita desinfektioaineita käsille ovat esimerkiksi Erisan Käsihuuhde, Käsidesi ja Erisan Etasept.

Lue lisää Työterveyslaitoksen ohjeistuksesta COVID-19 -tartuntojen ehkäisyyn sekä THL:n sivuilta ajankohtaista tietoa COVID-19 -viruksen tilanteesta.

KORONAVIRUKSEN DESINFIOINTI ELINTARVIKETEOLLISUUDEN KOHTEISSA   TTL:N OHJEISTUS COVID-19   THL:N AJANKOHTAISTA COVID-19

Uusimmat artikkelit

11.9.2025 | Alan Uutiset

EU vertaili datakeskukset: Suomi ykkösenä kestävyydessä

Suomi sijoittuu selvästi EU:n huipulle datakeskusten kestävyydessä mitattuna useilla eri mittareilla.

Metsä Group testaa hiilidioksidin talteenottoa

Biopohjainen hiilidioksidi on sellutehtaiden toistaiseksi lähes kokonaan hyödyntämätön sivuvirta. Pilotti on käynnissä Raumalla. 

Valmet ja Helen solmivat pitkäaikaisen huoltosopimuksen Salmisaaren uuden puupellettikattilan käytön tueksi

Palvelusopimus sisältää ennakoivan kunnossapidon ja prosessituen palveluja, ja sillä turvataan laitoksen pitkäaikainen toimintavarmuus, turvallisuus ja optimaalinen suorituskyky.

Työturvallisuusrikoksesta ja ympäristön törkeästä turmelemisesta ehdollista vankeutta

Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeus tuomitsi kauhavalaisen yrityksen törkeästä ympäristön turmelemisesta ja työturvallisuusrikoksesta yhteisösakkoon ja rikoshyödyn menettämiseen. Laiminlyönnit paljastuivat työsuojelutarkastuksessa.

Aalto-yliopistosta valmistuu avoimen automaation osaajia

"Oppiminen on sujunut parhaiten silloin, kun opiskelijoilla ei ole ennakko-oletuksia oikeasta tai väärästä tavasta tehdä automaatiota," tekniikan professori Valeriy Vyatkin toteaa. 

Rail Baltica -ratatyömaalla hyödynnetään suomalaista 3D-koneohjausjärjestelmää

Täysin digitalisoidussa mallipohjaisessa rakentamisessa työtä voivat tehdä yhdessä reaaliaikaisesti infrasuunnittelija, työkoneenkuljettaja, työmaapäällikkö ja projektinjohto.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.