https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Lidlin Laukaan jakelukeskus tuottaa omaa uusiutuvaa energiaa maaliskuusta eteenpäin

Lidlin Laukaan jakelukeskuksesta toimitetaan tuotteita päivittäin yli kuuteenkymmeneen Lidlin myymälään. Maaliskuusta eteenpäin jakelukeskus toimii osittain omalla uusiutuvalla energialla, kun aurinkopaneelit on lopulta asennettu paikalleen. 

lidl

Laukaan Lidl-myymälän katolle asennettiin muutama vuosi sitten yli 200 aurinkopaneelia. Paneelit tuottavat sähköä noin 54 MWh vuodessa, mikä vastaa noin 12 prosenttia myymälän kokonaissähkönkulutuksesta.

Laukaan jakelukeskuksen aurinkopaneelit on sijoitettu seinille. Näin vältetään aurinkopaneeleiden peittyminen talviseen aikaan ja aurinkovoima saadaan tuottamaan jo aikaisemmin keväästä. Aurinkopaneelit tuottavat vuodessa noin 400 MWh aurinkovoimaa. Tämä vastaa käytännössä noin 190 kerrostaloasukkaan vuotuista sähkönkulutusta. Aurinkopaneeleita asennetaan yhteensä 1500.

– Tavoitteenamme on ollut jatkuvasti lisätä omaa uusiutuvan energian käyttöä, siksi myös Laukaalle rakennettiin oma aurinkovoimala. Näin katetaan keväällä ja kesällä suurin osa kiinteistön tarvittavasta sähköenergiasta, kertoo projektipäällikkö Matti Boeschoten.

Aurinkovoimala kattaa kesäaikaan suuren osan esimerkiksi kylmätilojen viilentämisestä tarvittavasta energiasta. Aurinkovoima tuottaa parhaiten aurinkoisella kesäpäivällä, kun sähkönkulutus on suurin.

Aurinkovoimala osa vastuullisuustavoitteita

Myös Lidlin Järvenpään jakelukeskuksen katolla on 1600 paneelin aurinkovoimala. Järvenpään jakelukeskus on Pohjoismaiden ympäristöystävällisin jakelukeskus, joka on suunniteltu ja rakennettu BREEAM -ympäristösertifikaatin Excellent -tason vaatimusten mukaisesti. Kaikissa Lidlin jakelukeskuksissa työskentelee päivittäin 300 varastotyöntekijää ja logistiikan asiantuntijaa.

Aurinkopaneelien  asentaminen jakelukeskuksiin ja myymälöihin tukee Lidlin tavoitetta olla oman toiminnan osalta hiilineutraali vuoden 2025 loppuun mennessä.

– Lohkaisimme päästöistämme pois kolmanneksen, kun siirryimme käyttämään vain uusiutuvalla energialla tuotettua sähköä. Vaikka sähkömme on nyt päästötöntä, sitä ei silti pidä käyttää tuhlaten. Myymälät ja jakelukeskukset ovat jo nyt energiapihejä, ja aurinkovoimaloilla voimme entisestään pienentää ostetun energian käyttöä, kertoo Lidlin vastuullisuusasiantuntija Jenni Hakkarainen.

Vuonna 2014 Laukaan jakelukeskusta laajennettiin. 56 600 neliömetrin kokoinen jakelukeskus on ollut toiminnassa vuodesta 2004 lähtien.

Uusimmat artikkelit

10.3.2025 | Alan Uutiset

Olkiluoto 3:n vuosihuolloissa tapahtui radioaktiivisen jäähdytteen vuoto - syynä inhimillinen erehdys

Olkiluodon radioaktiivista jäähdytettä pääsi vuotamaan osaan suojarakennuksen huonetiloista. Vahinko tapahtui inhimillisen virheen seurauksena. Tapahtumasta ei aiheutunut vaaraa hekilöstölle tai ympäristölle.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.

Helen jättää jäähyväiset kivihiilelle

Helen on saattanut Salmisaaren uuden pellettilaitoksen koekäytöt valmiiksi ja ottanut sen kaupalliseen käyttöön. 

Olkiluodon vuosihuollot käynnistyvät

Ensimmäisenä alkaa Olkiluoto 3:n vuosihuolto, jossa laitos valmistellaan tulevalle, pidempikestoiselle 18 kuukauden käyttöjaksolle. Suunniteltuun huoltokokonaisuuteen sisältyy noin 1700 erillistä työtä sekä 5000 työvaihetta.

30.1.2025 | Tutkimus ja koulutus

VTT:n uusi valmennusohjelma auttaa suomalaisyrityksiä puolustusteollisuuden markkinoille

VTT käynnistää maksuttoman valmennusohjelman kaksikäyttöteknologiasta. Puolustusmarkkinat kiinnostavat, mutta yritysten on vaikea tunnistaa osaamista. Siviiliteknologiakin voi soveltua puolustuskäyttöön.

Vakava työtapaturma johti korvauksiin – alihankintasopimus ei vapauttanut vastuista

Hovioikeus piti voimassa tuomiot työturvallisuusrikoksesta. Tamperelaisen jätealan yrityksen toimitusjohtaja että työnjohtaja saivat sakkotuomiot, ja yritys tuomittiin yhteisösakkoon.

Vesilaitosyhdistyksen Kalkkikivialkalointiopas on päivitetty ajantasalle

Päivitettyyn oppaaseen on kerätty käyttökokemuksia vedenkäsittelylaitoksilta ja uutta tietoa muun muassa kalkkikivialkaloinnin hiilijalanjälkeen, huoltovarmuuteen ja turvallisuuteen liittyen.