https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Metsä Tissuen Mäntän tehdas on luopunut turpeen käytöstä energiatuotannossaan

Metsä Groupiin kuuluva Metsä Tissue toteuttaa kestävän kehityksen tavoitteidensa mukaista siirtymää kohti fossiilivapaita tehtaita ja on luopunut turpeen käytöstä energiantuotannossaan Mäntän tehtaalla. Turve on korvattu uusiutuvilla puupolttoaineilla kuten puunkuorella ja muilla puutuotannon sivutuotteilla.

metsä

- Siirtyminen pois turpeen käytöstä on ollut pitkän aikavälin suunnitelmamme. Investoimme jo vuonna 2017 pääkattilan muuttamiseen biokattilaksi, jonka avulla poltettavan turpeen määrää on pystytty vähentämään joka vuosi. Tänä vuonna olemme luopuneet turpeen käytöstä kokonaan, sanoo Kari Karttunen, Metsä Tissuen Mäntän tehtaanjohtaja.

Kattilan uusimisella ja turpeen käytön lopettamisella on ollut merkittävä positiivinen vaikutus Mäntän tehtaan hiilidioksidipäästöihin. Mäntän tehtaan fossiiliset CO2-päästöt ovat tällä hetkellä noin 50 prosenttia matalammat kuin vuonna 2017, mikä tarkoittaa kokonaispäästövähennyksinä noin 59 000 tCO2:a.

Metsä Tissue pyrkii jatkuvasti parantamaan tehtaittensa ympäristösuorituskykyä ja toteutettu turpeesta puupolttoaineisiin siirtyminen on tärkeä askel kohti fossiilitonta tuotantoa. Mäntän tehtaan energiantuotannossa käytettävä puupolttoaine tulee Metsä Groupin muilta liiketoiminta-alueilta sekä yksityisiltä puunjalostajilta.

- Metsä Tissue on sitoutunut muuttamaan tehtaansa fossiilittomiksi vuoteen 2030 mennessä. Mäntän tehtaan osalta olemme ottaneet jo useita tärkeitä askeleita kohti tätä tavoitetta, ja jatkamme työtä fossiilittomuuden saavuttamiseksi muun muassa energiamuotojamme edelleen kehittämällä, Karttunen jatkaa.

Mäntän tehtaalla on Joutsen- ja EU-kukka-ympäristömerkit, joilla osaltaan varmistetaan tiukkojen ympäristökriteerien mukainen valmistaminen. Metsä Tissuen Mäntän tehtaalla valmistetaan Serla-, Lambi- ja Katrin-pehmopaperituotteita ja asiakkaiden omia tuotemerkkejä sekä SAGA voi- ja leivinpaperituotteita.

Uusimmat artikkelit

8.5.2025 | Alan Uutiset

Teknologiateollisuus: “Vapautuksen päivä” käänsi hyvin alkaneen vuoden valtavaksi epävarmuudeksi

Teknologiateollisuuden uusien tilausten arvo parani alkuvuonna vuodentakaiseen nähden ja tarjouspyyntökyselyn saldoluku nousi positiiviseksi ensimmäisen kerran yli kahteen vuoteen. Jäsenille tehty kysely kertoo kuitenkin suuresta epävarmuudesta. Donald Trumpin toimet ovat hidastaneet investointipäätöksiä. 

Suomen ja Viron välisen EstLink 2 -yhteyden korjaustyöt alkavat toukokuussa

Merenpohjaan asennetaan uutta kaapelia noin kilometrin verran. Sähkönsiirtoyhteyden odotetaan palaavan kaupalliseen käyttöön heinäkuun puolivälissä.

Kemikaalit aiheuttavat paljon vakavia työtapaturmia – laiminlyönnit voivat johtaa rikosseuraamuksiin

”Työpaikoilla käytetään paljon vaarallisia kemikaaleja huolimattomasti. Valitettavasti monet työnantajat eivät tunnista kemiallisten tekijöiden aiheuttamaa vaaraa omalla työpaikallaan”, työsuojelutarkastaja Mikko Järvenreuna toteaa.

Gasumin biokaasu pienentää Metsä Groupin valmistaman kartongin hiilijalanjälkeä

Vähäpäästöisiä kartonkeja haluavat asiakkaat ovat tyypillisesti suuria toimijoita, joilla on tiukat kestävyystavoitteet.

Olkiluoto 2 palaa sähköntuotantoon vasta toukokuussa

Olkiluoto 2 -laitosyksikön sähköntuotanto keskeytettiin tiistaina 15. huhtikuuta turbiinilaitoksen generaattorilla havaitun kosteuden nousun vuoksi. OL2:n generaattorin roottori vaihdetaan vararoottoriin.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.

30.1.2025 | Tutkimus ja koulutus

VTT:n uusi valmennusohjelma auttaa suomalaisyrityksiä puolustusteollisuuden markkinoille

VTT käynnistää maksuttoman valmennusohjelman kaksikäyttöteknologiasta. Puolustusmarkkinat kiinnostavat, mutta yritysten on vaikea tunnistaa osaamista. Siviiliteknologiakin voi soveltua puolustuskäyttöön.