https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

SSAB:n Raahen tehtaalla testattiin onnistuneesti fossiilisen hiilen korvaamista biohiilellä

SSAB:n Raahen terästehtaalla on testattu viimeksi kuluneen vuoden aikana kahteen otteeseen biohiilen käyttöä masuunin raaka-aineena. Testeissä fossiilisesta injektiohiilestä eli PCI-hiilestä korvattiin ensin 4 prosenttia ja sitten 10 prosenttia biohiilellä. Testien perusteella biohiilen 10 prosentin osuus on mahdollinen, mikä vähentäisi fossiilisesta hiilestä aiheutuvia hiilidioksidipäästöjä 100 000 tonnia vuodessa. 

ssab1

SSAB:n Raahen terästehtaan hiilidioksidipäästöt aiheutuvat pääasiassa raudantuotannosta, sillä masuuniprosessissa käytetään raaka-aineena fossiilista hiiltä. SSAB:n pitkän aikavälin tavoite on luoda HYBRIT-projektissa kokonaan uusi teräksenvalmistustekniikka, jossa fossiilinen hiili korvataan vedyllä, jolloin hiilidioksidin sijasta päästöinä syntyisi vettä. Raahen tehtaalla uusi teknologia on tarkoitus ottaa käyttöön 2040-luvulla. Tehtaalla tehdään ja testataan kuitenkin ratkaisuja, jotka mahdollistavat päästövähennyksiä jo ennen uuden tekniikan käyttöönottoa.

Yhtiö kertoo, että viimeksi kuluneen vuoden aikana tehdas on ollut mukana yhteistyöprojektissa, jossa tutkittiin metsäteollisuuden sivutuotteiden hyödyntämistä masuunin raaka-aineena. Projektin puitteissa tehtaalla testattiin biohiilen käyttöä masuunin raaka-aineena. Ensimmäinen testi tehtiin elokuussa 2018 ja se kesti 8 tuntia.

- Testin aikana koko raaka-aineprosessista meni läpi rekkalastillinen biohiiltä. Käytännössä tämä tarkoitti, että fossiilisesta injektiohiilestä eli PCI-hiilestä 4 % korvattiin biohiilellä. Toinen testi tehtiin toukokuussa 2019 ja se oli yhdeksän päivän mittainen. Tämän testin aikana prosessissa korvattiin jo noin 10 prosentin osuus injektoitavasta PCI-hiilestä biohiilellä, ja raaka-aineprosessin läpi meni 820 tonnia eli noin 20 rekkalastillista biohiiltä, yhtiö kertoo lehdistötiedotteessa.

SSAB:n mukaan molempien testien perusteella ainakin 10 prosentin:n osuus masuuniprosessin tarvitsemasta fossiilisesta PCI-hiilestä olisi tällä hetkellä mahdollista korvata biohiilellä. Jatkuvana käyttönä tämä tarkoittaisi noin 100000 tonnia vähemmän fossiilisesta hiilestä aiheutuvaa hiilidioksidia vuodessa.

Haasteena biohiilen saatavuus

SSAB sanoo, että yhtiön omat laboratoriokokeet ovat osoittaneet, että nykyisillä teknisillä ratkaisuilla biohiilellä voisi korvata fossiilisesta PCI-hiilestä jopa viidenneksen. Osuutta voisi mahdollisesti kasvattaa edelleen, mutta se vaatisi muutoksia laitteistoon. Tarkkaa rajaa sille, kuinka suuri osa nykyisestä PCI-hiilestä voitaisiin korvata biohiilellä, ei siis vielä tiedetä. Tehtaalla ei kuitenkaan ole aikomusta tehdä lisätestejä biohiilen haasteellisesta saatavuudesta johtuen.

- Pelkästään tehtaan toista testiä varten biohiiltä valmistettiin kolmen kuukauden ajan, ja biohiilen jatkuva käyttö vain 10 prosentin osuudella vaatisi noin 35000 tonnin biohiilen vuosituotantoa. Tällä hetkellä Suomesta on vaikea löytää toimijaa, joka pystyisi toimittamaan biohiiltä tämän määrän.

SSAB:n pitkän aikavälin tavoite on korvata fossiilinen hiili kokonaan vedyllä ja nollata hiilidioksidipäästönsä vuoteen 2045 mennessä. Biohiilen käyttö näyttäisi kuitenkin potentiaaliselta keinolta vähentää terästuotannosta aiheutuvia päästöjä ennen kuin uusi teknologia otetaan käyttöön. Lisäksi teräksen tuottaminen tulee tarvitsemaan hiiltä myös sitten, kun uusi teknologia on käytössä.

Biohiiltä valmistetaan esimerkiksi hakkeesta tai kuorijakeesta, joka on metsäteollisuuden sivutuote. Myös ligniinistä on mahdollista valmistaa biohiiltä. Ligniiniä syntyy sivutuotteena osassa sellutehtaita sekä biopolttoaineen valmistuksessa. Biohiilikokeilu oli osa Business Finlandin rahoittamaa FOR&MET-yhteishanketta, jossa oli mukana yrityksiä, VTT ja Oulun yliopisto.

Uusimmat artikkelit

5.6.2025 | Alan Uutiset

Itämeren alueen kantaverkkoyhtiöt: yhdistetään maat tehokkaalla meriverkolla

BOGI hankkeen raportin mukaan Itämeren energiantuotantopotentiaali on noin 93 gigawattia. Turvallisuus ja suojaus ovat keskeisessä asemassa infraa rakennettaessa.

Tekoäly torjuu törmäykset – sensorijärjestelmä saa junan pysähtymään ajoissa norsunkin edessä

VTT:n kehittämää sensorijärjestelmää on testattu Intiassa. Se estää liikenneonnettomuuksia ja parantaa kaivosteollisuuden tuottavuutta.

Valmet lanseerasi DNAe-ratkaisun meriteollisuudelle

Täysin selainpohjainen merenkulun ohjausjärjestelmä integroituu saumattomasti laivojen laitteisiin.

Aalto-yliopistosta valmistuu avoimen automaation osaajia

"Oppiminen on sujunut parhaiten silloin, kun opiskelijoilla ei ole ennakko-oletuksia oikeasta tai väärästä tavasta tehdä automaatiota," tekniikan professori Valeriy Vyatkin toteaa. 

Rail Baltica -ratatyömaalla hyödynnetään suomalaista 3D-koneohjausjärjestelmää

Täysin digitalisoidussa mallipohjaisessa rakentamisessa työtä voivat tehdä yhdessä reaaliaikaisesti infrasuunnittelija, työkoneenkuljettaja, työmaapäällikkö ja projektinjohto.

Kemikaalit aiheuttavat paljon vakavia työtapaturmia – laiminlyönnit voivat johtaa rikosseuraamuksiin

”Työpaikoilla käytetään paljon vaarallisia kemikaaleja huolimattomasti. Valitettavasti monet työnantajat eivät tunnista kemiallisten tekijöiden aiheuttamaa vaaraa omalla työpaikallaan”, työsuojelutarkastaja Mikko Järvenreuna toteaa.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.