https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Saarioinen laittaa 50 tonnia muovia hyötykäyttöön vuosittain

Saarioisten Sahalahden valmisruokatehdas otti keväällä 2017 harppauksen kohti kiertotaloutta, kun tehtaan muovijätettä alettiin ottaa talteen uusiokäyttöä varten. Fortumin kanssa solmittu yhteistyösopimus takaa, että tehtaan muovijätteestä syntyy uusiokäytettävää muovigranulaattia. Loppu hyödynnetään energiana.

muovijäte_saarioinen

Muovigranulaatista voidaan tehdä esimerkiksi rakennusteollisuuden muovituotteita kuten aidantolppia ja rakennuslankkuja.

- Fortum tarjosi meille kustannustehokkaan ja ekologisesti edistyksellisen tekniikan, jolla muovien talteenotto on Sahalahdessa helppoa. Valmisruokatehtaalla voidaan kerätä kaikki muovit talteen ja lähettää ne kootusti yhtenä jakeena Fortumille, joka tekee muovien lajittelun Riihimäellä, kertoo Sahalahden kunnossapitopäällikkö Jari Savolainen.

50 tonnia muovia hyötykäyttöön

Vuositasolla Sahalahden tehtaalla saadaan nyt otettua talteen 50 000 kiloa muovijätettä, josta puhtaat kestomuovijätteet lajitellaan uusiokäyttöön. Loppu muovijäte päätyy entiseen tapaan polttolaitokselle, jossa se hyödynnetään energiana.

- Jätemuovien energiasisältö on yhtä korkea kuin polttoöljyllä, joten kilolla jätemuovia energiakäytössä säästetään vastaavan painon verran fossiilisten polttoaineiden käyttöä, Savolainen selittää.

Muovin hyötykäyttö ja uusi jätehuoltosopimus Fortumin kanssa tuovatkin merkittävän parannuksen Saarioisten ympäristövastuuseen.

- Tähtäämme kaikessa toiminnassamme ympäristövastuullisuuteen, ja myös into jätehuollon kehittämiseen perustuu tuohon lähtökohtaan. Muovien kierrättäminen on merkittävä ympäristöteko, ja olemme ylpeinä käyttöönottamassa uutta, Suomessa kehitettyä tekniikkaa, jolla kierrätysasteemme nousee ja hiilijalanjälkemme pienenee, Savolainen toteaa.

Uusimmat artikkelit

Olkiluoto 2 palaa sähköntuotantoon vasta toukokuussa

Olkiluoto 2 -laitosyksikön sähköntuotanto keskeytettiin tiistaina 15. huhtikuuta turbiinilaitoksen generaattorilla havaitun kosteuden nousun vuoksi. OL2:n generaattorin roottori vaihdetaan vararoottoriin.

10.4.2025 | Alan Uutiset

VTT ja LUT-yliopisto löysivät keinoja jalostaa metsäteollisuuden hiilidioksidipäästöt muovin raaka-aineeksi

Forest CUMP -tutkimusprojektissa selvitettiin, miten metsäteollisuudesta ja jätteenpoltosta syntyvää biopohjaista hiilidioksidia otetaan talteen ja muunnetaan korkean jalostusasteen tuotteiksi, kuten muovien raaka-aineiksi eteeniksi ja propeeniksi.

Wärtsilä laajentaa teknologiakeskus Sustainable Technology Hubia Vaasassa

Wärtsilän 50 miljoonan euron investointi nopeuttaa tulevaisuuden polttoaineratkaisujen tuotantoa ja tuotekehitystä sekä uusien tuotteiden tuomista markkinoille.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.

Olkiluodon vuosihuollot käynnistyvät

Ensimmäisenä alkaa Olkiluoto 3:n vuosihuolto, jossa laitos valmistellaan tulevalle, pidempikestoiselle 18 kuukauden käyttöjaksolle. Suunniteltuun huoltokokonaisuuteen sisältyy noin 1700 erillistä työtä sekä 5000 työvaihetta.

30.1.2025 | Tutkimus ja koulutus

VTT:n uusi valmennusohjelma auttaa suomalaisyrityksiä puolustusteollisuuden markkinoille

VTT käynnistää maksuttoman valmennusohjelman kaksikäyttöteknologiasta. Puolustusmarkkinat kiinnostavat, mutta yritysten on vaikea tunnistaa osaamista. Siviiliteknologiakin voi soveltua puolustuskäyttöön.

Vakava työtapaturma johti korvauksiin – alihankintasopimus ei vapauttanut vastuista

Hovioikeus piti voimassa tuomiot työturvallisuusrikoksesta. Tamperelaisen jätealan yrityksen toimitusjohtaja että työnjohtaja saivat sakkotuomiot, ja yritys tuomittiin yhteisösakkoon.