https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Teollisuuden typpioksidipäästöt kuriin dieselautoista tutulla teknologialla

Lainsäädäntö vaatii teollisuuslaitoksia puhdistamaan savukaasupäästöistä typenoksidit, mitkä heikentävät hengitysilmaa ja aiheuttavat keuhkosairauksia. Typpioksidipäästöjen (NOx) puhdistukseen on kehitetty tehokas ratkaisu, jossa välittäjäaineena käytetään ammoniakkivettä tai urealiuosta. Vastaava teknologia on käytössä myös dieselautoissa.

Yara

– Savukaasujen sekaan ruiskutetaan reagenssia, joka hajottaa ilmanlaatua heikentävät typpioksidit typeksi ja vesihöyryksi, myyntipäällikkö  Rikhard Blomqvist  Yaralta kertoo. Näitä päästöjä pystytään rajoittamaan myös parempilaatuisella polttoaineella tai laitoksen vajaakäytöllä, mutta edellä mainittu puhdistustapa on selvästi kannattavin.

– Meillä on laaja osaaminen typenoksidien puhdistamisesta, mikä kattaa eri teknologioita ja kemian tuotteita eli reagensseja. Luomme kunkin asiakkaan toimintaan parhaiten sopivat ratkaisut, jotka voidaan toteuttaa niin uusiin kohteisiin kuin jälkiasennettuina olemassa oleviin laitoksiin, liiketoimintapäällikkö  Juha Sarlund  jatkaa.

Yara on etenkin reagenssien osalta maailman johtavia toimijoita. Reagensseja toimitetaan kaikkien valmistajien järjestelmiin. Yhtiöllä on myös vahva paikallinen asema Suomessa. Yaralla on täällä omat tuotantolaitokset ammoniakkivedelle ja urealiuokselle.

Puhtaan teknologian edelläkävijä

– Tarjoamme nopeaa, luotettavaa ja turvallista kokonaispalvelua – tutustumme esimerkiksi jokaisella asiakkaallamme säiliöautojen purkupaikkoihin etukäteen. Palvelukonseptissamme valvomme asiakkaan puolesta pinnat ja toimitukset ovat automatisoituja. Kaikki on asiakkaan kannalta huoletonta, Blomqvist lisää.

– Typenoksidien puhdistusratkaisujamme käytetään ympäri maailman. Energia- ja päästöpolitiikka vaikuttaa siihen, kuinka nopeasti näitä mahdollisuuksia otetaan käyttöön yhteiskunnassa. Meillä on valmius palvella asiakkaitamme heidän tarpeiden kasvaessa ja päästövaatimusten kiristyessä. Haluamme jatkossakin olla puhtaan teknologian edelläkävijä, ja kehitämme toimintaamme jatkuvasti pitääksemme asemamme, Sarlund summaa.     

www.yara.fi 

Uusimmat artikkelit

Olkiluodon vuosihuollot on tehty - löytyi myös kehitettävää

Olkiluodon vuosihuollot ovat tämän vuoden osalta ohi. Ne päättyivät 24. kesäkuuta kello 22.06, kun Olkiluoto 2 -laitosyksikkö kytkettiin valtakunnan verkkoon.

25.6.2025 | Alan Uutiset

Konwell osti Energytech Finlandin

Konwell tarjoaa teollisuuden höyry- ja energiakaasujärjestelmien palveluita sekä tuote- ja järjestelmäratkaisuja. Energytech Finland on erikoistunut teollisuuden energiajärjestelmien toimituksiin, valvontaan, huoltoon ja asennuksiin.

Työturvallisuusrikoksesta ja ympäristön törkeästä turmelemisesta ehdollista vankeutta

Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeus tuomitsi kauhavalaisen yrityksen törkeästä ympäristön turmelemisesta ja työturvallisuusrikoksesta yhteisösakkoon ja rikoshyödyn menettämiseen. Laiminlyönnit paljastuivat työsuojelutarkastuksessa.

HSY uusi laitos jalostaa biojätteen lannoitteeksi pelloille

Biojätteen käsittelyssä siirrytään tehokkaampaan tapaan hyödyntää pääkaupunkiseudulla ja Kirkkonummella kerättyä biojätettä.

Aalto-yliopistosta valmistuu avoimen automaation osaajia

"Oppiminen on sujunut parhaiten silloin, kun opiskelijoilla ei ole ennakko-oletuksia oikeasta tai väärästä tavasta tehdä automaatiota," tekniikan professori Valeriy Vyatkin toteaa. 

Rail Baltica -ratatyömaalla hyödynnetään suomalaista 3D-koneohjausjärjestelmää

Täysin digitalisoidussa mallipohjaisessa rakentamisessa työtä voivat tehdä yhdessä reaaliaikaisesti infrasuunnittelija, työkoneenkuljettaja, työmaapäällikkö ja projektinjohto.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.