https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

VTT ja NCC tutkivat asfalttituotannon sivuaineiden käyttöä hiilensidontaan

VTT:n ja NCC:n käynnistämässä yhteishankkeessa selvitetään, voidaanko NCC:n toiminnoissa syntyvistä sivuvirroista saada muodostumaan hiilinieluja asfalttitehtaiden tuotannon yhteydessä. Esiselvityksen tuloksia saadaan elokuun loppuun mennessä.

ncc

- Käytännön toimenpiteillä ilmastonmuutoksen torjumiseksi on kiire, jotta saavutamme tavoitteen hiilineutraalista Suomesta vuoteen 2035 mennessä. Asfalttialalla on jo tehty paljon työtä päästöjen vähentämiseksi esimerkiksi kierrättämällä asfalttia ja valmistamalla matalalämpöasfalttia. Nyt ollaan edistämässä myös kiertotaloutta aivan uudella tavalla, jota asfalttialalla ei ole ennen kokeiltu, NCC:n tuotepäällikkö Sara Väänänen kertoo lehdistötiedotteessa.

Onnistuessaan tällaisen konseptin mahdollisuudet voivat olla kiertotalouden kannalta myönteiset: vältetään jätettä, säästetään neitseellisiä raaka-aineita ja vähennetään päästöjä yhtä aikaa.

- Nyt tehtävän esiselvityksen tuloksia saadaan elokuun loppuun mennessä, sanoo VTT:n projektipäällikkö Sampo Mäkikouri.

Uusimmat artikkelit

27.3.2025 | Alan Uutiset

Valmet DNAe sai SASecure SSA -tietoturvasertifikaatin

Valmet DNAe on maailman ensimmäinen täysin verkkopohjainen DCS-järjestelmä, joka on saanut ISASecure System Security Assurance (SSA) -turvallisuustason 1 -sertifikaatin.

Patria investoi 40 miljoonaa euroa panssaroitujen ajoneuvojen tuotantoon

Patria tekee 40 miljoonan euron investoinnin tehostaakseen ja laajentaakseen Hämeenlinnan tuotantolaitoksen panssaroitujen ajoneuvojen tuotantoa.

10.3.2025 | Kumppaniartikkeli

Sulzerin innovatiiviset ratkaisut vedenkäsittelyyn ja pumppaamiseen

Sulzer on yksi Suomen johtavista vedenkäsittelyn ja pumppausteknologian toimijoista. Yhtiön panostukset kotimaisuuteen, kestävään kehitykseen, kokonaisratkaisuihin ja asiakaspalveluun tekevät siitä luotettavan kumppanin sekä kunnallisille että teollisille toimijoille.

Olkiluodon vuosihuollot käynnistyvät

Ensimmäisenä alkaa Olkiluoto 3:n vuosihuolto, jossa laitos valmistellaan tulevalle, pidempikestoiselle 18 kuukauden käyttöjaksolle. Suunniteltuun huoltokokonaisuuteen sisältyy noin 1700 erillistä työtä sekä 5000 työvaihetta.

30.1.2025 | Tutkimus ja koulutus

VTT:n uusi valmennusohjelma auttaa suomalaisyrityksiä puolustusteollisuuden markkinoille

VTT käynnistää maksuttoman valmennusohjelman kaksikäyttöteknologiasta. Puolustusmarkkinat kiinnostavat, mutta yritysten on vaikea tunnistaa osaamista. Siviiliteknologiakin voi soveltua puolustuskäyttöön.

Vakava työtapaturma johti korvauksiin – alihankintasopimus ei vapauttanut vastuista

Hovioikeus piti voimassa tuomiot työturvallisuusrikoksesta. Tamperelaisen jätealan yrityksen toimitusjohtaja että työnjohtaja saivat sakkotuomiot, ja yritys tuomittiin yhteisösakkoon.

Vesilaitosyhdistyksen Kalkkikivialkalointiopas on päivitetty ajantasalle

Päivitettyyn oppaaseen on kerätty käyttökokemuksia vedenkäsittelylaitoksilta ja uutta tietoa muun muassa kalkkikivialkaloinnin hiilijalanjälkeen, huoltovarmuuteen ja turvallisuuteen liittyen.