https://promaintlehti.fi/cialis-hinta-pfz.html
https://promaintlehti.fi/viagra-hinta-pfz.html

Näkökulma | 14.10.2019

Maailma tarvitsee tulevaisuuden teknologiaosaajia

Tulevaisuuden suunnasta on monia ennusteita, mutta yksikään niistä ei kiistä teknologian kehityksen massiivista voimaa ja vaikutusta. Teknologia muuttaa työelämää perusteellisesti, ja täysin uusia aloja ja osaamistarpeita on syntymässä – myös sellaisia, joihin ei välttämättä ole tarjolla vielä edes koulutusta.

Nina Garlo-Melkas

Promaint-lehden päätoimittaja

– Teknologia tuo mukanaan uusia osaamisvaatimuksia ja työpaikkoja. Näille hyvin kapeille teollisuuden aloille tarvitaan todella spesifistä osaamista, ja sitä ei opi muutamalla kurssilla. Tämä on yksi aikamme suurimpia yhteiskunnallisia haasteita, pohti futuristi Elina Hiltunen ”Vetovoimainen ja koukuttava teknologia” -tilaisuudessa pitämässään esityksessä.

Koulutusta on muutettava mitä pikimmiten vastaamaan uusia tarpeita. Koska tietojärjestelmillä on nykyaikana teollisuudelle ja sen kunnossapidolle erittäin suuri merkitys, Suomen Standardisoimisliitto SFS ry:n asiantuntija Elina Huttusen mielestä organisaatioissa onkin nyt perusteltua kouluttaa henkilöstöä erityisesti tietoturva- ja tietosuoja-alalle.

–  Vastuun ottaminen tietoturva-asioista on olennaista yrityksen kaikilla tasoilla. Tietoturvan ja tietosuojan laiminlyönnistä tai riittämättömistä panostuksista voi aiheutua vakavia ongelmia niin liiketoiminnalle kuin yrityksen maineellekin.  Aihe myös vaatii jatkuvaa seuraamista, sillä niin uhat kuin niihin varautuminenkin kehittyvät erittäin nopealla tahdilla, Huttunen sanoo Promaint-lehdelle kirjoittamassaan asiantuntija-artikkelissa.

Marraskuun alussa Messukeskuksessa järjestettävässä Teknologia 2019 -tapahtumassa on esillä läpileikkaus tulevaisuuden teknologioista kuten IoT, VR, AR ja Big Data. Teemoissa pureudutaan muun muassa kestävän kehityksen haasteisiin: Osaammeko valjastaa teknologian ja selättää maailman viheliäisimmät ongelmat vai avaammeko yhä uusia Pandoran lippaita? Risto Linturin esitys tarkastelee teknologisia askelmerkkejä kohti kestävää kehitystä.

Mukana tapahtumassa on myös Suomen tunnetuin koodauslähettiläs Linda Liukas. Hän on muun muassa ollut perustamassa Rails Girls -metodia, jolla opetetaan tytöille koodauksen alkeita ympäri maailmaa.

Oheistapahtumana tilaisuudessa järjestetään kunnossapidon ammattilaisille suunnattu ”Huomisen kunnossapito” -seminaari. Kunnossapidolla on tapahtumassa lisäksi oma ohjelmalava. Tervetuloa kuulemaan inspiroivia esityksiä ja samalla tapaamaan myös Kunnossapitoyhdistys Promaint ry:n väkeä sekä Promaint-lehden tiimin uusinta jäsentä, mediamyynnin myyntipäällikkö Merja Caltonia!

Seuraava Promaint-lehti ilmestyy 1.11. Tätä ennen seuraathan alan uutisia ahkerasti Promaint-lehden verkkosivuston kautta.

 

Uusimmat artikkelit

10.2.2025 | Alan Uutiset

Tekoäly suoriutui viikkojen työstä 10 minuutissa – Helsinki kokeili AI-kuvantunnistusta

Helsingin kaupunki ja Digia kokeilivat, voiko tekoälyllä auttaa kaupunkia ylläpitämään paremmin tietoja sen yleisistä alueista, ja sitä kautta myös huolehtimaan alueiden kunnossapidosta paremmin.

30.1.2025 | Tutkimus ja koulutus

VTT:n uusi valmennusohjelma auttaa suomalaisyrityksiä puolustusteollisuuden markkinoille

VTT käynnistää maksuttoman valmennusohjelman kaksikäyttöteknologiasta. Puolustusmarkkinat kiinnostavat, mutta yritysten on vaikea tunnistaa osaamista. Siviiliteknologiakin voi soveltua puolustuskäyttöön.

Vakava työtapaturma johti korvauksiin – alihankintasopimus ei vapauttanut vastuista

Hovioikeus piti voimassa tuomiot työturvallisuusrikoksesta. Tamperelaisen jätealan yrityksen toimitusjohtaja että työnjohtaja saivat sakkotuomiot, ja yritys tuomittiin yhteisösakkoon.

Iijoen Haapakosken vesivoimalaitoksen turbiinin peruskunnostus valmistui

Tammikuun alussa tehtyjen onnistuneiden koekäyttöjen jälkeen voimalaitoksen molempien turbiinien koko kapasiteetti on taas käytössä.

12.12.2024 | Kumppaniartikkeli

Väylät kuntoon

Väylävirastolla, kunnilla ja kaupungeilla on paljon tieverkoston korjausvelkaa. Teitä ei kuitenkaan kannata päällystää ennen kuin on tutkittu kantavatko teiden pohjat. Pahimmassa tapauksessa päällystetty tie on seuraavana keväänä taas rikki.

Metsä Group: Puuperäisen hiilidioksidin talteenotto on iso mahdollisuus

Metsä Group ja Andritz ovat selvittäneet, millaisia vaikutuksia aiheutuisi noin neljän miljoonan hiilidioksiditonnin talteenotosta Kemin biotuotetehtaalla.

Vesilaitosyhdistyksen Kalkkikivialkalointiopas on päivitetty ajantasalle

Päivitettyyn oppaaseen on kerätty käyttökokemuksia vedenkäsittelylaitoksilta ja uutta tietoa muun muassa kalkkikivialkaloinnin hiilijalanjälkeen, huoltovarmuuteen ja turvallisuuteen liittyen.